Nauka

Nevjerovatan uspjeh naučnika: Nakon 500 godina uspjeli su razbiti tajnu šifri pisama Marije, kraljice Škotske

pisma Marije kraljice Škotske

Trio razbijača šifri slučajno je naišao na izgubljenu seriju tajnih pisama koje je napisala Marija, kraljica Škotske u godinama prije njenog pogubljenja 1587.

Nevjerovatna, sedam godina duga prepiska bila je tako uspješno šifrovana da su dokumenti arhivirani u neobilježeni fajl i greškom smješteni u dio francuske nacionalne biblioteke koji se bavi italijanskim poslovima.

Međutim, kada su istraživači nasumično naišli na 57 slova, bilo je jasno da nijedno od njih nema nikakve veze s Italijom. Napisane su na francuskom i činilo se da sadrže sofisticirani sistem šifriranja zasnovan na misterioznim simbolima.

Kada su kriptograf i kompjuterski naučnik George Lasry, profesor muzike Norbert Biermann i fizičar Satoshi Tomokiyo konačno razbili kod, bili su šokirani kada su saznali čije riječi čitaju.

Veći dio života provela u zatvoru

Marija Stuart je rođena kao kraljica Škotske 1542. godine, a ipak je veći dio svog života provela u zatvoru. Prvo u Škotskoj od strane protestantskih revolucionara, a zatim u Engleskoj od strane njene rođake kraljice Elizabete I, koja je u njoj doživljavala prijetnju prijestolju. Marija je bila katolkinja, a pripadnici njene religije u Engleskoj smatrali su da ona treba da bude vođa nacije, piše Science Alert.

Tokom svog života, Marija je bila uključena u nekoliko pokušaja katoličkih pobuna, koje je podržavala putem jako kodiranih pisama.

Šifrirano pismo

Otkriveno je da su ova konkretna prepiska njena davno izgubljena pisma Michelu de Castelnau de Mauvissièreu, francuskom diplomati u Engleskoj sredinom 16. stoljeća i poznatom katoličkom savezniku. Historičari su dugo sumnjali da su njih dvojica bili u dosluhu, ali do sada njihova pisma nikada nisu izašla na površinu.

John Guy, stručnjak i biograf Marije, kraljice Škotske, naziva otkriće „nevjerovatnim“ i „književnom i istorijskom senzacijom“.

"Ovo je najvažnije novo otkriće koje se tiče Marije kraljice Škotske, za 100 godina", uzvikuje Guy.

„Uvijek sam se pitao mogu li se jednog dana pojaviti de Castelnauovi originali, zakopani u Bibliotheque Nationale de France (BNF) ili možda negdje drugdje, neidentifikovani zbog šifriranja.

"A sada jesu."

Marijina komunikacija s vanjskim svijetom bila je praktički javna tajna tog vremena. Čak su i engleski zvaničnici znali šta namjerava, a ipak dugi niz godina njeni kanali sa spoljnim svijetom su očigledno bili toliko sigurni da su mnoga njena pisma jednostavno nestala.

Sveukupno, pisma s de Castelnauom sadrže više od 50.000 riječi primarnog materijala, otkrivajući nove uvide u osobne stavove, zdravlje, odanost i zavjere škotske kraljice koja je nasilno abdicirala.

Na primjer, 16. aprila 1583. Marija je napisala šifrirano pismo u kojem je zahvalila de Castelnauu na njegovoj kontinuiranoj podršci.

Špijun joj došao glave

Prevod glasi: "Ne mogu vam dovoljno zahvaliti na brizi, budnosti i potpuno dobroj naklonosti s kojom vidim da prihvaćate sve što se mene tiče i molim vas da to nastavite činiti snažnije nego ikada, posebno za moje spomenuto oslobađanje kojoj vidim da je engleska kraljica prilično sklona. Ako to donese bilo kakav uspjeh, budite sigurni da ću priznati koliko god mogu vaše dobre usluge s njom i obavezu koju imam prema vama iz prošlosti."

Ali Marijina pisma nisu uvek bila tako tajno čuvana. Mnogo puta su bili presretnuti ili jednostavno vraćeni njoj.

Godine 1585., Marijin tamničar je zamijenjen mnogo strožijim čovjekom, koji je pokušao prekinuti sve njene privatne komunikacije.

Kada je Marija pokušala da podrži zavjeru iz 1586. da je vrati na tron, špijun u njenom komunikacijskom kanalu pokazao se kao njen kraj.

Sljedeće godine je pogubljena zbog izdaje.

Otkriće ovih davno izgubljenih poruka de Castelnauu može biti jedno od posljednjih pisama koje je Mary ikada napisala, iako analiza rukopisa sugerira da su različiti ljudi bili uključeni u stvarno pisanje šifriranih riječi.

„Zbog ogromne količine dešifrovanog materijala, oko 50.000 riječi ukupno i dovoljno za popunjavanje knjige, dali smo samo preliminarne sažetke pisama, kao i potpunu reprodukciju nekih od njih, nadajući se da ćemo pružiti dovoljan poticaj za historičare sa relevantnom stručnošću da se uključe u dubinsku analizu njihovog sadržaja, da izvuku uvide koji bi obogatili našu perspektivu Marijinog zatočeništva", pišu razbijači šifri.