Nevjerovatna utkamica u Mostaru: Zrinjski deklasirao Breidablik i došao na milimetar do historijskog uspjeha

U predivnoj mostarskoj noći Zrinjski je deklasirao Breidablik u prvom susretu trećeg pretkola Evropske lige. Tako je aktuelni prvak BiH napravio ogroman korak prema historijskom plasmanu u grupnu fazu nekog evropskog takmičenja.

Nakon prvih 45 minuta Plemići imaju ubjedljivu prednost protiv Breidablika, čime su najavili prolazak u narednu rundu i historijski podvig plasmana u grupnu fazu nekog evropskog takmičenja.

Već u drugoj minuti Kiš je šutem s ruba šesnaesterca, nakon povratnog pasa Ćužea, načeo mrežu Islanđana.

Dvadeset minuta kasnije Malekinušić je udvostručio vodstvo, našao se na pravom mjestu nakon što je prethodno Anton Einarsson prethodno odbranio pokušaj Bilbije i pospremio loptu iza gol-linije.

Zatim Kiš koristi grešku gostujućeg vratara i povećava na 3:0 u 30. minuti. Nekoliko trenutaka kasnije Viktor Einarsson je zaradio drugi žuti karton, Breidablik ostaje s igračem manje na terenu.

Nastavila se ofanziva prvaka BiH, da bi kapiten Nemanja Bilbija sjajno glavom pogodio za 4:0 nakon centaršuta Malekinušića.

Upravo je Matija Malekinušić bio strijelac petog gola za Zrinjski, ponovo je jedan “odbijanac” pokupio i pogodio.

S rezultatom 5:0 ekipe su otišle na odmor.

Ivančić je u desetoj minuti drugog poluvremena podigao na 6:0 preciznim prizemnim udarcem, da bi Islanđani nakon kontranapada u 64. minuti, preko Ludvikssona, postigli pogodak i smanjili na 6:1.

Neopreznost uspavane odbrane Zrinjskog zatim je iskoristio Eyjolfsson deset minuta kasnije i zatresao mrežu domaćih za 6:2.

Nisu imali sreće domaći igrači u 82. minuti, kada su prečku pogađali Čanađija i Ćuže.

Ispostavilo se tako da je 6:2 konačan rezultat meča. Ubjedljivi trijumf Plemića, koji su sada na milimetar od ostvarenja sna i plasmana u grupnu fazu.

Dojam svakako kvare dva primljena pogotka, ali i dalje Mostarci imaju prednost koja je više nego dovoljna pred revanš na Islandu…

Zrinjski – Breidablik 6:2 (Kiš 2’, 30’, Malekinušić 22’ 40’, Bilbija 33’, Ivančić 55’ – Ludviksson 64’, Eyjlofsson 74’).

Stadion Pod Bijelim brijegom. Glavni sudija: Nicholas Walsh (Škotska). Crveni karton: V. Einarsson (Breidablik).

ZRINJSKI: Marić, Ćorluka (Memija), Jakovljević, Barišić (Senić), Tičinović, Ivančić, Kiš (Zlomislić), Čanađija, Malekinušić (Mišić), Ćuže (Jukić), Bilbija.

BREIDABLIK: A. Einarsson, Yeoman (Ingvarsson), Margeirsson, Muminović, Gunnlaugsson, Eyjolfsson, Sigurjonsson, Ludviksson, V. Einarsson, Steindorsson (Hlynsson), Svanthorsson (Olsen).