rijetki prizori

Nevjerovatni snimci iz Afrike: Poplave u Sahari prvi put u nekoliko desetljeća. Pogledajte kako izgleda

Zadivljujuće slike iz pustinje Sahare prikazuju velika jezera urezana u valovite pješčane dine nakon što je jedno od najsušnijih, neplodnih mjesta na svijetu pogodila prva poplava u desetljećima.

U Sahari pada kiša, ali obično samo nekoliko centimetara godišnje i rijetko u kasno ljeto. Međutim, tokom dva dana u septembru, jaka kiša je pala u dijelovima pustinje u jugoistočnom Maroku, nakon što je sistem niskog tlaka prošao preko sjeverozapadne Sahare.

Preliminarni NASA-ini satelitski podaci pokazali su gotovo 20 centimetara kiše u nekim dijelovima regije.

Errachidia, pustinjski grad u jugoistočnom Maroku, zabilježio je gotovo 7 cm padavina, većinu u samo dva dana prošlog mjeseca. To je više od četiri puta od uobičajene količine padavina za cijeli mjesec septembar, a jednako je više od pola godine za ovo područje.

"Prošlo je 30 do 50 godina otkako smo imali ovoliko kiše u tako kratkom vremenu", rekao je prošle sedmice za AP Houssine Youabeb iz marokanske meteorološke agencije.

Dok je kiša tekla preko pustinjskog terena, stvorila je novi, vodeni krajolik usred palmi i žbunaste flore.

Neke od najdramatičnijih slika su iz pustinjskog grada Merzouga, gdje je rijetka poplava urezala nova jezera u pješčane dine.

Odsjaji gradskih palmi sada svjetlucaju preko prostranstva nove lagune, uokvirene strmim pješčanim dinama.

Kiša je također napunila jezera koja su inače suha, poput jednog u Nacionalnom parku Iriqui, najvećem nacionalnom parku u Maroku. NASA-ine satelitske slike iz regije, koristeći lažne boje kako bi se bolje istaknule poplavne vode, prikazuju novoformirana jezera širom sjeverozapadne Sahare.

Dok je većina kiše pala na rijetko naseljena udaljena područja, nešto je palo na marokanske gradove i sela uzrokujući smrtonosne poplave prošlog mjeseca, u kojima je poginulo više od desetak ljudi.

Sahara je najveća svjetska nepolarna pustinja koja se proteže na 5 miliona kvadratnih kilometara. Satelitske slike iz septembara pokazale su ogromne dijelove zemlje prekrivene zelenilom dok su se oluje gurale sjevernije nego inače, što je fenomen koji su neke studije povezale s klimatskim promjenama koje je uzrokovao čovjek.

Prema nedavnim istraživanjima u Sahari se u budućnosti mogu očekivati​​ ekstremnije količine padavina, budući da zagađenje fosilnim gorivima nastavlja zagrijavati planet i ometati ciklus vode.