Poziv PSBiH

Nevladine organizacije: Izmijeniti Izborni zakon, primijeniti nove tehnologije u izborni proces

Organizacije civilnog društva pozivaju Parlamentarnu skupštinu Bosne i Hercegovine da hitno usvoji izmjene Izbornog zakona BiH radi primjene novih tehnologija na biračkim mjestima u cilju sprečavanja izbornih nepravilnosti, odnosno unapređenja integriteta izbornog procesa.

To su u zajedničkom saopćenju zatražile organizacije: Jevrejsko kulturno društvo La Benevolencija, Vijeće Kongresa bošnjačkih intelektualaca, Hrvatsko narodno vijeće, Srpsko građansko vijeće, Forum parlamentaraca BiH 1990, CPCD, kao i apelant pred Evropskim sudom za ljudska prava Jakob Finci.

Zahtijevat će i susret sa Centralnom izbornom komisijom BIH, rukovodstvom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, Uredom visokog predstavnika u BiH (OHR), delegacijom Evropske unije (EU), a krajnja intencija je da predstavnici tih organzacija budu pozvani na prvu narednu sjednicu PIC-a.

"Organizacije civilnog društva okupljene oko Deklaracije o ustavnim i drugim reformama BiH na putu u EU i NATO ostaju čvrsto opredijeljene da je prioritet neophodnih izmjena Ustava BiH i Izbornog zakona BiH inplementacija svih presuda Evropskog suda za ljudska prava, koje nažalost ne samo da ignorišu domaće političke elite, već i OHR, EU i članice PIC-a, što otvara prostor sumnjama da EU i drugi partneri provode politiku duplih standarda prema Bosni i Hercegovini. Unatoč navedenom, naše organizacije smatraju da je nužno pristupiti izmjenama Izbornog zakona BiH, koje se odnose na integritet izbornog procesa i upotrebu izbornih tehnologija na biračkim mjestima u BiH u oktobru 2024. godine. Izborni procesi u Bosni i Hercegovini su gotovo u cjelosti kompromitirani i ne mogu se smatrati legalnim jer smo svjedoci mnogobrojnim prekrajanjima volje glasača, prvenstveno od biračkih odbora koje uspostavljaju političke stranke", navele su organizacije u saopćenju.

Treba stvoriti uslove za otklanjanje uočenih izbornih nepravilnosti uvođenjem savremenih tehnologija u izborni proces, kao što su uređaji za elektronsku identifikaciju birača, skeneri glasačkih listića, kamere na biračkim mjestima i u centrima za brojanje, softveri za prenos i objedinjavanje rezultata izbora sa biračkog mjesta do državnog nivoa u realnom vremenu unošenja, itd., navedeno je također.

Organizacije smatraju da je možda krajnji trenutak za odgovarajuće izmjene Izbornog zakona, odnosno uvođenje elektroničkih uređaja u izborni proces, kako bi na najmanju moguću mjeru bio smanjen utjecaj biračkih odbora, odnosno ljudskog faktora na rezultate glasanja, prije svega na brojanje glasačkih listića.

Uvođenje uređaja za skeniranje glasačkih listića ne mijenja dosadašnji način glasanja na koji su birači navikli, ali omogućava sprečavanje izbornih prevara i falsifikovanje izbornih rezultata. Elektronska identifikacija birača spriječila bi zloupotrebe vezane za identitet, a bilo bi moguće pratiti i izlaznost birača u realnom vremenu, smatraju navedene nevladine asocijacije.