Nije ni čudo da su ispali: Pogledajte kako Vatreni pije vodu dok Španci idu zabiti preko njegove strane

Mladi defanzivac Hrvatske Joško Gvardiol neočekivano je postao nezamjenjivi prvotimac Hrvatske na Euru. Samo sedmicu dana prije prvenstva debitirao je za seniorsku reprezentaciju.

Selektor Zlatko Dalić je ostao bez do tada glavnog lijevog beka Borne Barišića, nakon čije povrede nije na tu stranu postavio očekivanog Domagoja Bradarića, nego Gvardiola. On igra i kao stoper i lijevi bočni, a Daliću je bio bek. Gvardiol u četiri utakmice Eura nije igrao samo zadnjih 20 minuta protiv Škotske.

Međutim, Gvardiol je teško kiksao kod drugog i trećeg gola Španije u porazu Hrvatske 3:5 u osmini finala Eura nakon produžetaka.

Kod drugog gola Cesar Azpilicueta, suparnik na boku, pretrčao ga je i tako bio ispred njega na centaršut Ferrana Torresa, za koji ga je i nadvisio te zabio glavom.

Ipak, Gvardiolov kiks kod trećeg gola Španije teži je i od bizarnog Rebićevog za prvi.

Prilikom prekida igre u 77. minuti, dok se čekalo da Španija izvede slobodan udarac na svojoj polovici uz aut-crtu s lijeve strane njenog napada, igrači obiju ekipa potražili su osvježenje. Međutim, vodu su pili oni koji su u neposrednoj blizini izvođenja prekida, dok su ostali pazili na raspored.

Gvardiol to nije napravio, nego je sa svoje, lijeve strane obrane, došao sve do sredine terena po bočicu s vodom. Tako je ostavio rupu na desnoj strani napada Španije.

Pau Torres je to primijetio te brzo iz slobodnjaka poslao dijagonalu na drugu stranu za prezimenjaka Ferrana. On je iskoristio Gvardiolov odlazak s "radnog mjesta", kao i njegov smušeni povratak te je, nakon što se lopta odbila od Gvardiola, zabio Livakoviću tako što je ostao sam pred golom Hrvatske.