Šarena planeta

Niko nije pošteđen: Korona izvela najveći udar na narko-mafiju u historiji

Dok je u centru pažnje cijelog svijeta činjenica da pandemija izazvana koronavirusom prijeti da uništi ekonomije i najrazvijenijih zemalja, ostaje nezapažen i jedan njen pozitivan efekat — u Evropi je u krizi i sektor prodaje ilegalnih narkotika.

Poslovne gubitke trpe svi — od najnižih slojeva uličnih dilera, do samih narko-barona koji vladaju ovim unosnim biznisom.

„Kriminal ide uporedo s biznisom“, objašnjava za El Periodico Ramon Xacon, zamjenik načelnika kriminalističkog odjeljenja katalonske policije.

U istraživanju Globalne inicijative protiv transnacionalnog organiziranog kriminala „Kriminal i zaraza“ kaže se da kriminalne grupe u ovom trenutku pokušavaju da naprave zalihe narkotika. Na globalnom nivou, izolacija je u isto vrijeme zaustavila izvoz marihuane i uvoz heroina i kokaina.

Iako su u mnogim zemljama i policija i vojska uključene u pomoć stanovništvu u suzbijanju zaraze, u Španiji su učestala i hapšenja uličnih dilera. Dinamika lokalnih tržišta se promijenila jer su ulice, glavno mjesto prodaje droge, ostale puste. Ipak, u ovakvim uslovima u gradovima je lakše je uočiti one koji pokušavaju da prodaju narkotike na ulici.

U Barceloni su u nekoliko navrata hapšeni sitni trgovci koji su pokušavali da drogu prenesu preko kurira, ili preko raznosača hrane, firme Glovo, čiji kuriri nisu ni znali šta nose, ili preko vozila firme Kabify kojima su se dileri dostavljali ilegalne supstance.

Katalonija se konsolidovala kao najveći evropski uzgajivač i izvoznik marihuane. Kanabis se kultiviše u zatvorenim prostorijama, uglavnom u starim, napuštenim industrijskim pogonima i poslije se prodaje širom Starog kontinenta.

Uzgajivači neće pokositi biljke koje su već posađene i „najvjerovatnije će ih, kad porastu, čuvati u vakuum kesama za momenat kada se tržište otvori“, stav je policije.

Marihuanu je iz Katalonije sada skoro nemoguće prevesti preko granice, iako su putevi kojima je ranije išla, otvoreni. Obično se „trava“ krije u kamionima koji prevoze dozvoljenu robu. Sada su se, pak, kontrole na putevima utrostručile, što izaziva strah narko-dilera. Prema podacima korisnika marihuane, u raznim gradovima Španije cijena za gram u vrijeme karantina daleko je veća od uobičajene.

U istraživanju se navodi da će u Albaniji ovog ljeta najvjerovatnije biti više marihuane nego obično, jer je policija trenutno prezauzeta kontrolom narušavanja karantina, a mart i april su upravo mjeseci pogodni za sađenje kanabisa.

Kokain iz Latinske Amerike u Evropu stiže u većini slučajeva preko španskih luka. Specijalisti kažu da su u današnjim uslovima ove isporuke mnogo rizičnije nego obično jer i brodova ima znatno manje. Zbog smanjene trgovine sa zemljama Latinske Amerike veća je vjerovatnoća da se brod kojim putuje koka nađe na skeneru.

Španska policija nedavno je dobila dojavu da će se nedaleko od Barcelone obaviti isporuka od 10 kilograma kokaina. Kada su stigli na mjesto razmjene i presreli kriminalnu grupu, našli su 50 kg kokaina više nego što su očekivali. Klan je, po procijeni policije, pravio zalihe, kako se u vrijeme karantina ne bi desilo da ostanu bez robe.

Kolumbija, koja je najveći proizvođač kokaina na svijetu, zatvorila je svoje granice, kako bi spriječila širenje Covida-19 — činjenica koja će također doprinijeti manjoj količini izvoza droge.

Najveći problem predstavlja heroin, koji se i dalje prevozi u dovoljnim količinama. Afganistan proizvodi oko 90 posto opijuma u svetu, i maršruta preko koje se opijum dovozi u Evropu je zatvorena, putnici u svojim torbama dostavljaju pakete avionom.

Engleski Independent piše da u Velikoj Britaniji strahuju da bi nestašica ove droge, čiji korisnici su najzavisniji, mogla da dovede do toga da je prosto zamijene nekim drugim, hemijskim supstancama, koje se proizvode u domaćim uslovima. U tom slučaju, zbog nečistoće proizvoda, problem bi mogao biti još veći nego što je sad.

Na udaru je i proizvodnja metamfetamina i fentanila, jer se osnovni sastojci za proizvodnju ovih supstanci obično dovoze iz Kine, koja je bila zatvorena dva mjeseca.

Kako se navodi u istraživanju Globalne inicijative, ako se izolacija u Evropi oduži, cijene heroina i kokaina mogle bi znatno da porastu, a kvalitet će postati daleko niže od uobičajenog.