agresivna politika

Nova kriza u Aziji. Kina prigrabila teritorije susjednih država, zasad samo na karti

Ministarstvo vanjskih poslova Malezije također je odbacilo "jednostrane tvrdnje" Kine
Xi Jinping Kina ekonomskog rasta

Filipini su postali posljednji od susjeda Kine koji se usprotivio njenoj novoj nacionalnoj karti. Priključili su se Maleziji i Indiji u oštrim izjavama u kojima optužuju Peking da polaže pravo na njihovu teritoriju.

Kina je u ponedjeljak objavila novu verziju svoje nacionalne karte, kao što je redovito činila od 2006. godine, kako bi ispravila ono što je Peking u prošlosti nazivao "problematičnim kartama" za koje tvrdi da pogrešno prikazuju njene teritorijalne granice.

Filipini se oglasili

Filipini su u četvrtak priopćili da su "odbacili" kartu zbog uključivanja isprekidane linije oko spornih područja Južnog kineskog mora koje je bilo predmet međunarodnog suda iz 2016. koja je presudio u korist Manile, prenosi CNN.

Karta je "najnoviji pokušaj da se legitimizira navodni suverenitet i jurisdikcija Kine nad filipinskim obilježjima i pomorskim zonama bez nema temelja u međunarodnom pravu", navodi se u saopćenju filipinskog ministarstva vanjskih poslova.

Indija se prva požalila kada je uložila "snažan proterst" zbog uključivanja indijske države Arunachal Pradesh i sporne visoravni Aksai-Chin u kinesku teritoriju.

"Danas smo diplomatskim kanalima uložili snažan protest kineskoj strani protiv takozvane standardne karte Kine iz 2023. koja polaže pravo na teritoriju Indije. Odbacujemo te tvrdnje jer nemaju temelja", rekao je indijski ministar vanjskih poslova Arindam Bagchi.

Ministarstvo vanjskih poslova Malezije također je odbacilo "jednostrane tvrdnje" Kine.

Azijska žarišta

Međutim, portparol kineskog ministarstva vanjskih poslova Wang Wenbin odbacio je pritužbe, rekavši da su revizije "rutinska vježba suvereniteta u skladu sa zakonom".

"Nadamo se da relevantne strane mogu ostati objektivne i mirne, te se suzdržati od pretjeranog tumačenja problema", dodao je on.

Od svog uspona na vlast 2012. godine, kineski čelnik Xi Jinping nastojao je transformirati svoju državu u globalnu supersilu, vodeći agresivnu vanjsku politiku i poduzimajući hrabrije poteze u nekoliko ključnih žarišta širom Azije.

Spor oko karte dolazi nekoliko dana nakon što su indijski premijer Narendra Modi i Xi imali rijedak sastanak licem u lice u Južnoafričkoj Republici.

Oni su se složili "intenzivirati napore" za deeskalaciju napetosti na njihovoj spornoj granici, potez koji se smatrao korakom prema popraviti njihovu napetu vezu.

Iako se čini, barem u javnosti, da je postignut napredak u njihovim graničnim sporovima, analitičari kažu da to možda nije uvijek slučaj.

"Indija i Kina koriste svaku priliku da izglade svoje razlike, ali čini se kao da su jedan korak naprijed, dva koraka nazad.

Svako ima svoje ciljeve

Obje zemlje rade prema vlastitim ciljevima da budu lideri globalnog juga", rekao je Akhil Ramesh, viši saradnik Pacific Foruma, istraživačkog instituta za vanjsku politiku sa sjedištem u Honoluluu

Granice su desetljećima bile izvor trvenja između New Delhija i Pekinga. Nemiri u regiji ranije su se prelili u rat, koji je završio kineskom pobjedom 1962.

U godinama koje su uslijedile, loše definirana granica nazvana Linija stvarne Control (LAC) je podijelio najmnogoljudnije nacije svijeta.

Napetosti između dviju zemalja značajno su porasle 2020. nakon smrtonosne tučnjave u dolini Galwan, u blizini Aksai China, područja koje kontrolira Kina, ali pravo na koje obje zemlje polažu pravo.

Napetosti tinjaju i rasplamsale su se prošlog prosinca kada je sukob između trupa obje strane u sektoru Tawang u Arunachal Pradeshu rezultirao manjim povredama.