Meta, tehnološki div iza Facebooka i Instagrama, objavio je osnivanje prvih 'digitalnih blizanaca' univerziteta u Evropi. Ti virtualni univerziteti omogućit će studentima istraživanje, socijalizaciju i pohađanje nastave na daljinu, i to u okruženju koje izgleda poput njihova stvarnog kampusa.
Univerzitet u Leedsu u Ujedinjenom Kraljevstvu već je u septembru započelo nastavu u metaverzumu iz područja izvedbenih umjetnosti i pozorišta. Do februara 2025. godine, Univerzitet Baskije u Španiji planira pokrenuti metaverzne kolegije iz fizioterapije i anatomije. U Njemačkoj, nekoliko škola u Hannoveru počet će s uronjenom (immersive) nastavom do početka školske godine 2025.
Kako funkcionira obrazovanje u metaverzumu?
VictoryXR, Meta-in partner za virtualnu stvarnost, opisuje 'metaverzitete' kao digitalne replike stvarnih kampusa. Do sada je ova kompanija surađivala s više od 130 univerziteta kako bi stvorila njihove virtualne kopije.
Ovi virtualni modeli uključuju:
- Kampus i njegove zgrade
- Sportske terene
- Studentske domove
- Monumentalne strukture
Uz pomoć VR slušalica ili računara, studenti mogu aktivno sudjelovati u projektima na način koji nije moguć putem Zooma ili drugih platformi za video konferencije. Nastava uključuje interaktivne terenske izlete, simulacije, pa čak i eksperimente iz hemije – sve vođeno od strane profesora u realnom vremenu ili putem "asinkronih zadataka".
Značaj tehnologije za obrazovanje
Meta opisuje ove digitalne blizanace univerzitete kao 'značajan iskorak' u tehnologiji obrazovanja. Kao dio ovog projekta, firma osigurava nove VR slušalice za nastavnike na više od deset univerziteta u SAD-u i UK-u. Cilj je olakšati edukatorima pronalaženje interaktivnog i zanimljivog sadržaja u nauci, medicini, historiji i jezicima.
U Velikoj Britaniji, Univerzitet u Leedsu i Imperial College London aktivno surađuju s Metom na ovom programu.
Budućnost obrazovanja u metaverzumu
Metaverzum obećava postati nova stvarnost za obrazovne institucije diljem svijeta. Kombinacija tehnologije i obrazovanja pružit će studentima jedinstvenu priliku da uče kroz iskustva koja dosad nisu bila moguća, navode iz Mete.
Dok obrazovanje prelazi iz fizičkih učionica u virtualne svjetove, pitanje nije hoće li, nego kada će metaverzum postati standard u globalnom obrazovanju.