“Zadivljujuće” slike zvjezdanog rasadnika u Orionovoj maglici koje je snimio svemirski teleskop James Webb otkrivaju zamršene detalje o tome kako nastaju zvijezde i planetarni sistemi.
Slike, objavljene u ponedjeljak, bacaju svjetlo na okoliš sličan našem solarnom sistemu kada se formirao prije više od 4,5 milijardi godina. Posmatranje Orionove maglice pomoći će svemirskim naučnicima da bolje razumiju što se dogodilo tokom prvih milion godina planetarne evolucije Mliječne staze, rekla je astrofizičarka Zapadnog univerziteta Els Peeters u saopštenju za javnost.
“Oduševljeni smo slikama Orionove maglice koje oduzimaju dah. Započeli smo ovaj projekt 2017. godine, tako da smo čekali više od pet godina da dobijemo te podatke”, rekao je Peeters.
"Ova nova opažanja omogućuju nam da bolje razumijemo kako masivne zvijezde transformiraju oblak plina i prašine u kojem su rođene", dodala je Peeters.
Srca zvjezdanih rasadnika poput Orionove maglice zaklonjena su velikim količinama zvjezdane prašine, što onemogućuje proučavanje onoga što se događa unutra s instrumentima poput Hubble svemirskog teleskopa, koji se uglavnom oslanjaju na vidljivo svjetlo.
Webb, međutim, detektira infracrveno svjetlo svemira, što omogućuje posmatračima da vide kroz te slojeve prašine, otkrivajući radnju koja se događa duboko unutar Orionove maglice, stoji u saopštenju. Slike su najdetaljnije i najoštrije snimljene maglicom – koja se nalazi u zviježđu Orion 1350 svjetlosnih godina udaljenoj od Zemlje – i najnovija ponuda teleskopa Webb, koji je počeo s radom u julu.
“Posmatranje Orionove maglice bilo je izazov jer je vrlo svijetla za Webbove osjetljive instrumente bez presedana. Ali Webb je nevjerovatan, Webb može promatrati daleke i slabe galaksije, kao i Jupiter i Orion, koji su neki od najsvjetlijih izvora na infracrvenom nebu,” rekao je istraživač Olivier Berné iz CNRS-a, francuskog Nacionalnog centra za naučna istraživanja, u saopštenju za javnost.
Nove slike otkrivaju brojne strukture unutar maglice, uključujući proplide – centralnu protozvijezdu okruženu diskom prašine i plina u kojem se formiraju planeti.
“Nikada nismo bili u mogućnosti vidjeti zamršene sitne detalje o tome kako je međuzvjezdana materija strukturirana u ovim okruženjima i dokučiti kako se planetarni sistemi mogu formirati u prisutnosti ovog oštrog zračenja. Ove slike otkrivaju nasljeđe međuzvjezdanog medija u planetarnim sistemima,” rekla je Emilie Habart, vanredna profesorica na Institutu d’Astrophysique Spatiale (IAS) u Francuskoj.
Također se jasno vidi u srcu Orionove maglice trapezoidni skup mladih masivnih zvijezda koje svojim intenzivnim ultraljubičastim zračenjem oblikuju oblak prašine i plina, navodi se u saopštenju za javnost. Razumijevanje kako to zračenje utječe na okolinu klastera ključno je za razumijevanje formiranja zvjezdanih sistema.
“Masivne mlade zvijezde emitiraju velike količine ultraljubičastog zračenja direktno u izvorni oblak koji ih još uvijek okružuje, a to mijenja fizički oblik oblaka, kao i njegov hemijski sastav. Još nije dobro poznato kako to tačno funkcionira i kako utječe na daljnje formiranje zvijezda i planeta,” rekao je Peeters.
Slike će proučavati međunarodna saradnja više od 100 naučnika u 18 zemalja poznata kao PDRs4All.