Region

Novi incident na hrvatskoj obali: “Makni mi se s plaže, je*at ću ti majku!”

Hrvatski zakon ne poznaje privatne plaže. Činjenica je da nijedna plaža nikada ne može biti privatna. Zapravo, ograditi plažu i naplaćivati ulaz mogu jedino vlasnici koji su prije toga platili koncesiju.

No, iako to u zakonu jasno piše, stanje na terenu je potpuno drugačije. Tako je nedavno na Drveniku Velom iznajmljivač tjerao turiste sa plaže nazivajući je privatnom.

A čini se da je takvih vlasnika puno više na hrvatskoj obali, što su na svojoj koži osjetile Tonka Alujević i njezina prijateljica.

Naime, njih dvije je sa plaže otjera vlasnik vile koji je tvrdio da je to njegovo privatno vlasništvo.

"Što hoćete. Kako ste došli do plaže? Pješke. Gospodine, ja sam novinar, je li vi znate hrvatske zakone? Hoćete li završiti u medijima? Ajde stavite me u medije, ali prvo odite u katastar i vidite da je to moja privatna plaža, nema pomorskog dobra, makni mi se s plaže, je*at ću ti majku", bijesnio je vlasnik.

Kasnije se saznalo da vlasnik vile iznad plaže radi za Ministarstvo poljoprivrede.

Upitani jesu li smjeli Tonku Alujević otjerati s plaže, ravnateljica Uprave pomorstva Ministarstva mora Nina Perko za RTL-ovu Potragu rekli je: "U svakom slučaju ne".

"U Hrvatskoj ne postoje privatne plaže i u hrvatskoj historiji, tradicija je da se nikada pomorsko dobro nije moglo privatizirati niti na jedan način", odgovorila je Perko na upit postoje li u Hrvatskoj privatne plaže.

"Pomorsko dobro i princip koji zadržavamo je opća upotreba. Svatko može doći na obalu, svatko može staviti svoj ručnik ili šugaman, kako god bi rekli, i koristiti se blagodatima koje naša obala nudi", rekla je Perko.

Jedini način na koji se može ograničiti opća upotreba je koncesija, no ne i svaka. "Koncesije da bi se nešto isključila iz opće upotrebe su vrlo rijetke. Takav uvijek mora biti predviđen i dokumentima prostornog uređenja i mora davatelj koncesije o tome odlučiti prilikom raspisa natječaja i taj uvjet mora biti već naveden u samom natječaju", rekla je Perko. U Hrvatskoj je sveukupno 18 takvih plaža.

Naravno, u susjednoj zemlji su zabrinuti zbog ovakvog ponašanja vlasnika koje šteti turizmu i stvara loše iskustvo kod turista u vremenu u kojem je svaki turist bitan kako bi se nadoknadili gubitci uzrokovani pandemijom koronavirusa.