osporeno dugogodišnje mišljenje

Novo istraživanje pokazalo da je bakterijska vaginoza spolno prenosiva infekcija

Bakterijsku vaginozu (BV) ženama mogu prenijeti muški partneri, rekli su istraživači, osporivši dugogodišnje mišljenje da se ne radi o spolno prenosivoj infekciji. Stručnjaci kažu da studija nudi novi način za smanjenje rizika od povratka infekcije kod žena.

Smatra se da BV pogađa do jedne trećine žena u reproduktivnoj dobi, a uzrokovana je prekomjernim rastom štetnih bakterija u vagini i smanjenjem dobrih bakterija. Dok neke žene nemaju simptome, BV može uzrokovati neobičan iscjedak neugodnog mirisa i može povećati mogućnost pobačaja i prijevremenog poroda kod trudnica. Također se povezuje s povećanim rizikom od neplodnosti, piše The Guardian.

Pišući u časopisu New England Journal of Medicine, istraživači u Australiji izvještavaju kako su proučavali dvije skupine monogamnih, heteroseksualnih parova u kojima su žene imale BV. U jednoj skupini od 81 para, žene i njihovi partneri dobili su oralni i lokalni antimikrobni tretman. U drugoj skupini od 83 para samo su žene dobivale tablete i kremu.

Sveukupno, 24 od 69 žena (35 %) u skupini u kojoj su liječena oba partnera imale su povratak BV-a, u usporedbi s 43 od 68 žena u skupini u kojoj su liječene samo žene. Osim toga, tim je otkrio da je prosječno vrijeme do povratka infekcije bilo duže kada su oba partnera liječena.

Iako je odavno poznato da je seks okidač za BV, stručnjaci su prije mislili da ne ispunjava kriterije za spolno prenosivu infekciju, djelomično zato što su ranija istraživanja otkrila da nema poboljšanja u stopama izlječenja kod žena s BV-om kada su muški partneri primali samo oralne antimikrobne lijekove.

Dr. Janet Wilson, savjetnica za seksualno zdravlje u NHS Trustu u Leedsu, koja nije bila uključena u istraživanje, rekla je da studija, iako mala, podupire gledište da je BV spolno prenosiva bolest. No dodala je da su mnoge žene s BV-om odlučile za celibat i da je to stanje još uvijek teško riješiti - što znači da liječenje partnera ne pruža potpuno rješenje za sprječavanje ponovne infekcije.

Kako prevenirati i liječiti bakterijsku vaginozu?

Klinička nutricionistica otkrila je kako prevenirati i liječiti bakterijsku vaginozu.

"Raznolika i uravnotežena prehrana najbolji je put do snažnog imuniteta koji lakše odolijeva razvoju bakterijske vaginoze. No, kako bi se maksimalno smanjila vjerojatnost pojave ili recidiva bakterijske neravnoteže rodnice stručnjaci preporučuju prehranu koja je bogata lanenim sjemenkama i lanenim uljem, cjelovitim žitaricama, svježim voćem i povrćem, ribom i mesom peradi. Također, vrlo je važno unositi obilje tekućine, poglavito vode te izbjegavati hranu koja je tretirana pesticidima i drugim hemikalijama", napomenula je.

Dodala je da je uz pripravak odabranih probiotičkih sojeva u kombinaciji sa ekstraktom sjemenki grejpa i ekstraktom bijelog luka potrebno i:

  • Uzimati propolis i matičnu mliječ
  • Provesti čišćenje organizma svježim povrtnim sokovima, vodom i biljnim pripravcima kako biste uklonili nastale toksične produkte gljivica