Obalna straža donijela je na obalu preostale ostatke implodirane podmornice Titan. O tome izvještavaju američki mediji.
Dijelovi su bili oko 500 metara udaljeni od Titanica, prekookeanskog broda prema čijoj je olupini pet putnika krenulo 18. juna ove godine.
"Pažljivo smo izvukli ljudske ostatke i predali ih stručnjacima na analizu", stoji u saopćenju Obalne straže Sjedinjenih Američkih Država.
Akcija izvlačenja je organizirana 4. oktobra.
Sudbina posade Titana izazvala je neizvjesnost u cijelom svijetu. Milijarder Hamish Harding (58), istraživač morskih dubina Paul-Henry Nargeolet (77), biznismen Shahzada Dawood (48) i njegov sin Suleman (19) te osnivač OceanGatea Stockton Rush (61) poginuli su duboko u Atlantiku.
Njegova firma organizirala je putovanje do olupine Titanica. "Titan" - otprilike veličine kamiona - bio je avanturistički uređaj - upravljan kontrolerom poput onih na konzolama za igranje, podmornica je mogla zaroniti do 4.000 metara dubine.
No, priča se da su u izgradnji napravljene porazne uštede!
Arnie Weissmann, glavni urednik Travel Weeklyja, tvrdio je nakon nesreće da mu je Stockton Rush rekao da je kupio karbonska vlakna za Titan s rampe ostataka Boeinga:
S velikim popustom jer je prekoračio rok trajanja za putovanje avionom.”
Turisti s morskih dubina ne samo da su nesmotrenost platili novcem, gotovo 230.000 eura po glavi, već i životima.
Danima su spasilački timovi istraživali područje od oko 700 kilometara južno od Newfoundlanda u potrazi za podmornicom OceanGatea, nadajući se znakovima života od putnika.
Međutim, petorica muškaraca bili su odavno mrtvi, a Titan je najvjerovatnije implodirao na dan kada je porinut. Pretpostavlja se da trup podmornice nije mogao izdržati ogroman pritisak vode.
Titanic leži na dubini od oko 3.800 metara na dnu okeana. Luksuzni brod potonuo je 1912. godine, pri čemu je poginulo više od 1.500 ljudi.
Dobrih 100 godina kasnije, fascinacija Titanicom” koštala je života još petero ljudi.