tresla se gora...

Obustavlja se disciplinski postupak protiv sudije Perića jer odlazi u penziju!?

Prema dosadašnjoj praksi ukoliko je nosiocu pravosudne funkcije prestao mandat disciplinski postupci su sa danom prestanka sudijske ili tužilačke funkcije obustavljani, kazali su za Raport iz VSTV-a
Sudija Branko Perić zatražio izuzeće

Disciplinska komisija Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća (VSTV) BiH do kraja ove sedmice donijet će odluku hoće li nastaviti disciplinski postupak protiv sudije Suda BiH Branka Perića, potvrđeno je za Raport u VSTV-u. Međutim, s obzirom na to da je sudija Perić najavio da je od 10. januara u statusu penzionera, sudeći prema dosadašnjoj praksi, navode i u VSTV-u, postupak protiv Perića će najvjerovatnije biti obustavljen.

Odluka Komisije do kraja sedmice

"Prema dosadašnjoj disciplinskoj praksi, ukoliko su u toku disciplinskog postupka nastupile okolnosti da je nosiocu pravosudne funkcije prestao mandat (npr. zbog odlaska u penziju, podnošenja ostavke i sl.) disciplinski postupci su sa danom prestanka sudijske ili tužilačke funkcije, odlukom disciplinske komisije obustavljani, jer se disciplinski postupci po Zakonu o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine mogu voditi samo protiv nosilaca pravosudnih funkcija.Imajući u vidu konkretan slučaj na koje se odnosi pitanje, Komisija će odluku donijeti do kraja ove sedmice", odgovorili su iz VSTV-a za Raport na upit o tome šta će biti s postupkom protiv Perića.

Sudiji Periću naredno ročište u disciplinskom postupku ranije je zakazano za 30. januar. U tom procesu disciplinski mu se sudilo po više osnova. Prvo, jer je Perić 5. aprila prošle godine kao predsjedavajući Sudskog vijeća u predmetu u javnosti poznatom kao "Respiratori" javno pročitao svoje izdvojeno mišljenje u odnosu na presudu, čime je prema navodima iz tužbe prekršio više članova Zakona o krivičnom postupku BiH.

O ovom slučaju dosta se govorilo i pisalo u javnosti, a najupečatljivija rečenica iz Perićevog izdvojenog mišljenja u tom predmetu je "da nije svaka zloupotreba krivično djelo".

Iako je Perić u svoju odbranu govorio da nije prekršio nikakav zakon s time što je javno pročitao svoje izdvojeno mišljenje, činjenica je da je upravo sudija Perić autor stručne publikacije koju je pisao prije nekoliko godina u kojoj predlaže šta je neophodno učiniti u smislu zakonskih izmjena, da bi se izdvojeno mišljenje moglo javno objaviti, a o čemu je Raport već pisao.

Navedena publikacija je i jedan od dokaza u postupku protiv Perića kojeg će od eventualne kazne očigledno spasiti penzionisanje, a bez epiloga u presudi disciplinske komisije ostat će i optužbe da je Perić u jednom drugom predmetu kao predsjedavajući Sudskog vijeća neopravdano zakasnio s izradom odluka zbog čega je došlo do kašnjenja u provedbi određenih radnji.

Penzionisanjem Perić će izbjeći i da bude donesena odluka Disciplinske komisije o optužbama što je u junu prošle godine izdao saopćenje za javnost u kojem je, između ostalog, naveo da je "tužilačko-medijska mafija“ nakon disciplinskog postupka protiv njega pokrenula i predistražni krivični postupak.

Inače, disciplinska tužba protiv Perića podnesena je u maju prošle godine,a Disciplinska komisija nije uspjela okončati ovaj proces koji je jednom odgađan zbog dorade disciplinske tužbe, a dinamika zakazivanja ročišta počela je tek od septembra prošle godine.

Perićevo ime na rasporedu suđenja i 24.januara

Iz Suda BiH nisu odgovorili na upit Raporta odlazi li sudija Perić u penziju 10. januara, te ukoliko je to tačno da li su predmeti u kojima je do sada sudio sudija Branko Perić već dodijeljeni drugim sudijama. Prema rasporedu suđenja na internetskoj stranici Suda BiH sudija Perić bi sutra trebao biti na jednom ročištu u Sudu BiH, a zanimljivo je da je njegovo ime i na rasporedu suđenja za 24. januar.

Sudija Perić je na posljednjem ročištu pred Disciplinskom komisijom kazao da je on na godišnjem odmoru od 26. decembra, a da u penziju odlazi 10. januara.

Ukoliko u ovom slučaju ne dođe do epiloga, bit će ovo još jedan u nizu predmeta u BiH za koji se može reći "tresla se gora, rodio se miš".

Sudija Branko Perić godinama je bio jedini sudija Suda BiH koji je istupao u medijima, pisao kolumne, javno komentirao "žive predmete".

Često su njegovi stavovi i kritike pravosuđa koje je javnost uglavnom pozdravljala bili suprotni ponašanju sudije Perića u sudnici, naročito u nekoliko predmeta koje je javnost s pažnjom pratila i za koje su se mnogi pitali, kako da baš ti predmeti za koje je naročito bila zainteresirana SDA "zapadnu" Perića.

Perić je vodio predmete "Respiratori", "Memić", "Pošta"…

Posebno indikativno je bilo ponašanje sudije Perića u predmetu "Respiratori" u kojem se često neprimjereno ponašao prema tužiteljima Tužilaštva BiH, a u velikom broju slučajeva popuštao optuženima i njihovim odbranama na način da je bio protiv izvođenja mnogih dokaza, svjedoka i provedbe jednog od ključnih vještačenja.

I Evropska komisija je u jednom od ranijih izvještala ocijenila da Sud BiH "loše vodi" ovo suđenje i neopravdano ga odugovlači.

Veliko negodovanje i revolt javnosti Perić je izazvao kako ponašanjem tokom suđenja, tako i tokom izricanja oslobađajuće presude u prvostepenom postupku u predmetu u kojem se sudilo optuženima za skrivanje dokaza u slučaju ubistva Dženana Memića.

Još se pamti kada je Perić izričući oslobađajuću presudu optuženima tada porodici Memić "za utjehu" poručio:

"Nemojte gubiti nadu. Vaša borba za istinu i pravdu nije samo vaša. Nikada više nisu potrebnije bile sigurnost i vladavina pravde i prava. Iz tragedije Memića ne bi trebale nastajati druge nesreće.“

Sudija Perić sudio je i u predmetu "Pošta" u kojem je oslobodio Osmana Mehmedagića Osmicu, bivšeg direktora OSABiH.

Zanimljivo je da je uoči najavljenog odlaska na godišnji odmor u decembru, te penzionisanja, jedno od posljednjih ročišta koje je Perić održao u Sudu BIH bilo ročište za određivanje pritvora suspendiranom predsjedniku Suda BiH Ranku Dbeevcu i Osmanu Mehmdagiću Osmici, bivšem direktoru OSA-e.

Perić je potpisao odluku o jednomjesečnom pritvoru ovom dvojcu, a Debevec je tražio Perićevo izuzeće što je odbijeno.