Svijet

Od ovog kineskog oružja strahuju na Zapadu: Nevjerovatno je moćno, a jučer su ga isprobali kod obale Tajvana

Rakete koje su poletjele u Tajvan u najvećoj kineskoj demonstraciji vojne moći u desetljećima bile su balističke rakete Dongfeng koje su imale nuklearnu sposobnost - oružje koje može uništiti nekoliko gradova u samo jednom udaru.

Dongfeng je pekinška vodeća porodica kratkog, srednjeg dometa i interkontinentalnih balističkih projektila – od kojih mnogi mogu nositi nuklearne i konvencionalne boeve glave i dizajnirani su za gađanje specifičnih neprijateljskih ciljeva.

Marljivo učeći od svoje socijalističke braće u Moskvi, Narodna oslobodilačka armija (PLA) izbacila je svoju prvu balističku raketu srednjeg dometa (MRBM), DF-2, kasnih 1960-ih.

Razorno oružje dizajnirano je da pogodi bilo koji grad ili mjesto u Japanu s bojevom glavom teškom 1500 kg.

Prema stručnjacima za oružje, Kinezi su razvili svaki od svojih projektila DF - ili East Wind - za različite neprijatelje, s prvim postavljenim za isporuku atomskih bombi u Japan.

Naknadne verzije Dongfenga izgrađene su za bombardiranje ključnih američkih baza u i oko Južnog kineskog mora.

Dongfengovi djeluju kao kinesko nuklearno sredstvo odvraćanja

DF-3 je stvoren da pogodi američke predstraže na Filipinima, dok bi DF-4 mogao dići u zrak Guam, neinkorporirani američki teritorij na koji se Washington oslanja kako bi zadržao svoj vojni položaj u regiji.

Do šeste iteracije kineski Dongfeng mogao bi pogoditi ciljeve na američkom kopnu.

Ali najstrašnija verzija projektila mogla bi biti ona koja je jučer bombardirala Tajvanski tjesnac.

Jedan od prvih Dongfeng modela dizajniran je za nošenje atomskih bombi u Japan (američko bombardiranje Nagasakija, na slici)
Raketa Dongfeng 2 u vojnom muzeju u Pekingu

Ministarstvo odbrane u Taipeiju potvrdilo je da je nekoliko balističkih projektila Dongfeng ispaljeno u vode oko Tajvana - ali još nije identificirano koji model.

DF-41 je svjetski ICBM Crvene armije najvećeg dometa s operativnim dometom od 15.000 km, hiljadama kilometara više nego što je potrebno za gađanje ciljeva na istočnoj i zapadnoj obali SAD-a.

Peking kaže da može napuniti DF-41 koji se kreće brzinom od 19.000 km/h s nekoliko nezavisno ciljanih bojevih glava – čime se omogućuje slanje svakog nuklearnog uređaja u drugom smjeru nakon završetka faze lansiranja projektila.

Kineska državna propaganda kaže da projektil može nositi do 10 ovih bojevih glava, ali to nije nezavisno potvrđeno.

Kineski državni mediji kažu da mogu pričvrstiti 10 bojevih glava na Dongfeng

Mogla bi učinkovito napasti mete u Londonu, Berlinu, New Yorku i Los Angelesu u jednom putovanju.

Također se može lako transportirati na strateške položaje unutar kineskog teritorija zahvaljujući svojoj cestovnoj mobilnosti.

Projektil je viđen nebrojeno puta kako redovito paradira na lansirnim vozilima duž ulica kineskih gradova tokom godišnjih javnih vojnih slavlja u Kini.

Tokom jedne od parada 2019. Kina je obilježila 70 godina od osnutka Narodne Republike pokazujući svoj trenutni nuklearni arsenal i sredstva odvraćanja od američke dominacije.

Njegova zaliha oružja uključivala je hipersonične klizne projektile za koje su analitičari rekli da bi mogle biti razorna i nepobjediva prijetnja SAD-u.

Kineski predsjednik Xi Jinping započeo je visoko koreografirani i kontrolirani spektakl govorom - u kojem je rekao da će Peking ostati na putu "mirnog razvoja", ali u jezivom predviđanju nedavnih događaja, da će vojska odlučno braniti suverenitet zemlje i sigurnosti.

Kina smatra Tajvan dijelom svog teritorija i nikada nije odustala od upotrebe sile kako bi ga stavila pod svoju kontrolu.

Kao što se i očekivalo, Kina je predstavila nove bespilotne letjelice (UAV) i predstavila svoje napredne interkontinentalne i hipersonične projektile, dizajnirane za napad na nosače zrakoplova i baze koje podupiru američku vojnu snagu u Aziji.

Više Dongfeng asortimana bilo je izloženo tokom parade, uključujući "ubicu nosača" Donfeng-21D (DF-21D), koji je dizajniran da pogodi ratne brodove udaljene do 1500 km.

Također su pokazali projektil srednjeg dometa DF-26, nazvan "Guam ubica" u odnosu na to da je mogao dosegnuti primarnu američku bazu na pacifičkom otočju.

PLA je također izbacio hipersonični projektil, poznat kao DF-17, koji teoretski može oštro manevrirati brzinom mnogo puta većom od brzine zvuka, što ga čini iznimno teškim za suzbijanje.