regeneracija

Odlazak na spavanje u isto vrijeme smanjuje rizik od bolesti



Dovoljno sna važan je faktor kada je u pitanju naše zdravlje, ali važno je i vrijeme spavanja. Vrijeme kada odlazimo navečer na spavanje ima puno veći utjecaj na naše zdravlje nego što smo dosad mislili, pokazuje nova studija.

Dobar noćni san važan je za mnoge aspekte našeg života. Dok spavamo naše tijelo se regenerira i oporavlja. Manjak sna povezan je s raznim zdravstvenim problemima, poput dijabetesa, kardiovaskularnih bolesti, pa čak i depresije. Ali nije važno samo koliko dugo spavamo, vrijeme u koje idemo spavati također ima veliki utjecaj na naše zdravlje, posebno na naše srce.


Studija Evropskog kardiološkog društva (ESC) otkrila je optimalno vrijeme spavanja za prevenciju bolesti srca. Naučnici su analizirali podatke više od 88.000 ljudi od 2006. do 2010. Dokumentirali su njihov stil života, a uzete su u obzir i varijable kao što su spol, dob, trajanje spavanja, BMI i prethodne bolesti. Podaci su zatim uspoređeni s učestalošću kardiovaskularnih bolesti poput srčanog i moždanog udara.


Proliveno mlijeko, nagnječen prst na nozi ili zagubljeni ključ: ponekad čak i najmanje sitnice ujutro mogu učiniti dan jednostavno užasnim. Prema studiji, hoćete li imati dobar ili loš dan može odlučiti određeno vrijeme.

Dovoljno sna uveliko je odgovorno za naše zdravlje. Ali na ovu temu kruže mnoge neistine.
Istraživači su došli do iznenađujućeg zaključka: vrijeme spavanja između 22 i 23 sata idealno je za prevenciju kardiovaskularnih bolesti.

Ovo vrijeme je optimalno jer se bolje uklapa u cirkadijalni ritam našeg tijela, ne remeti ga, a samim time smanjuje vjerovatnost da će zdravlje kardiovaskularnog sistema biti ugroženo. Prema studiji, prerano ili prekasno odlazak u krevet vjerojatno će oštetiti tjelesni cirkadijalni ritam i tako imati negativne učinke na zdravlje kardiovaskularnog sistema.