Region

Omeragić iz Bošnjačke stranke za Raport: Mislili smo da ne može gore od Krivokapića. Dritan je pričao jedno, a radio drugo

Kasno navečer 20. augusta pala je crnogorska vlada premijera Dritana Abazovića i to nakon jedva 115 dana. Od 81 zastupnika, čak 50 je bilo za smjenu.

O tome zašto je pala crnogorska vlada kontroverznog Dritana Abazovića, te o tome šta čeka Crnu Goru, razgovarali smo sa Adelom Omeragićem, portparolom Bošnjačke stranke.

Deblokada pravosudnog sistema

Kako nam je kazao, iako je Bošnjačka stranka bila konstituent u formiranju ove Vlade, na kraju su glasali i za njeno obaranje iz nekoliko razloga.

"Vlada Dritana Abazovića, odnosno 43. Vlada Crne Gore, je pala u Parlamentu 20. augusta navečer. Jedan od ključnih razloga zbog kojeg je i Bošnjačka stranka, iako je bila konstituent same Vlade, glasala upravo za obaranje Vlade je taj što su imali pojedine poteze kojima su odustali od priroriteta na kojima je i formirana. Osnovni motivi ulaska Bošnjačke stranke u 43. vladu bili deblokada pravosudnog sistema i jačanje fokusa na evropske integracije", kaže Omeragić.

Mnogi su naveli da je glavni razlog zbog kojeg je ova vlada razorena ugovor sa Srpskom pravoslavnom crkvom, koji je Abazović potpisao tajno s patrijarhom Profirijem.

Podsjetimo, na potpisivanje Ugovora patrijarh Porfirije stigao je nenajavljeno za crnogorske organe, u helikopteru MUP-a Srbije, u Podgoricu. U Ugovoru praktički se negira crnogorska historijska državnost, a SPC se proglašava starijom na području Crne Gore od same Crne Gore. Temeljni ugovor je, kažu, protuustavan, te dovodi u pitanje same temelje crnogorske državnosti i nacije, što je jedna od krucijalnih tema crnogorske političke scene.

Omeragić smatra da jeste to jedan od razloga zbog kojeg je oborena vlada, te da su se na terenu drugačije ponašali od onogo što su obećali.

"Prosto, Crnoj Gori se u jako kratkom roku stvorila prilika da postane članica Evropske unije, naravno za to je bilo potrebno da uradimo ono što je bilo do nas i da stvorimo određene pretpostavke. To je bio dogovor i tokom formiranja Vlade. Željeli smo da cijeli naš fokus bude na evropskim integracijama. Međutim, kako je vrijeme odmicalo, prosto neki prioriteti za koje smo smatrali da će biti ispoštovani nisu bili. Na terenu se nije tako dešavalo. Neki drugi prioriteti su se pokazali kao bitniji te upravo zbog odustanja od tih nekih osnovnih principa, mi smo se i odredili da uskratimo podršku", istaknuo je Omeragić za Raport.

Procjenjuje da će se narednih dana voditi ozbiljni pregovori.

Imamo rok od 30 dana

"Postoji rok od 30 dana kada predsjednik države Milo Đukanović treba dati nekome mandat za sastav nove Vlade. Naše informacije su da će se narednih dana voditi pregovori između političkih subjekata i vidjet ćemo kakvom će se modelu pristupiti. Čini mi se da će Crna Gora u narednih mjesec do dva dobiti tehničku vladu, koja bi za osnovni zadatak imala pripremu parlamentarnih izbora", kazao je Omeragić.

Između ostalog, u razgovoru za naš portal kazao je kako su svi mislili da poslije Vlade Zdravka Krivokapića se ne može desiti ništa tako loše kao ta 42. Vlada.

"Naš cilj tada bio je jasan, a to je da se promijeni stanje koje je ostavila Vlada Zdravka Krivokapića. Nažalost, mnogo se stvari dešavalo u jako kratkom roku. Podsjetit ću da je 4. februara izglasano nepovjerenje Vlade Zdravka Krivokapića, potom 28. aprila izabrana Vlada Dritana Abazovića, koja je kratko trajala. Mnogo se stvari dešavalo, a bilo je mnogo očekivanja. Dogovor partija koja su činile ovu Vladu bio je da se cijeli fokus stavi na evropske integracije. S druge strane, mi smo dobili da se poseže za pitanjima za koje nemamo konsenzus. U prvi plan se istaklo pitanje dogovora između Srpske pravoslavne crkve i države Crne Gore. Način, na koji se sve to dešavalo je produbilo krizu u Crnoj Gori", dodao je.

Kaže, ipak, da, uprkos brojnim problemima sa kojim se Crna Gora susrela u posljednih nekoliko mjeseci, očekuje da će se u narednom periodu stabilizirati političke prilike.

"Na čelo vlade će doći neko ko je iz političkog života. Prosto, da bi crpio podršku iz Parlamenta mora biti dio političke scene Crne Gore. Mi ćemo u narednim danima zahtijevati da glavni i jedini prioritet budu evropske integracije. Evropska unija sada ima malo drugačiji pogled za zemlje Zapadnog Balkana. Dobra je šansa pred Crnom Gorom uprkos padu Vlade. Očekujem u narednom periodu stabilizaciju političkih prilika te da ćemo ići ka mirnoj luci", zaključio je Omeragić za Raport.