Zdravlje

Ono smo što jedemo i iz čega jedemo, a trenutno u naša tijela unosimo nešto zastrašujuće

Nazivaju se "vječnim hemikalijama". Per- i polifluoroalkilne tvari, također poznate kao PFAS (izgovara se jednostavno kao P-fas), dio su porodice koja broji hiljade hemikalija koje se nalaze u svakodnevnim predmetima, poput pakiranja hrane. Oni su u našim tijelima i u prirodi, ali možda niste upoznati s njima – i niste sami.

Nedavno je devet evropskih nevladinih organizacija analiziralo oko 40 vrsta ambalaže za hranu koja se prodaje u EU. Njih 32 tretirano je PFAS-om.

Naučna zajednica raspravlja o potencijalnoj štetnosti ovih tvari. Evropska agencija za sigurnost hrane ozbiljno shvata rizik. U 10 godina odredila je podnošljivu dozu PFAS-a na 1 700, rekli su ti istraživači za Euronews.

"U perinatalnom razdoblju može doći do izlaganja majke, a time i do posljedica za potomstvo", kaže Muriel Mercier-Bonin, istraživačica toksikologije hrane na INRAE.

"Imamo slučajeve pojave karcinoma, učinaka na štitnjaču i učinaka koji će smanjiti imunološki sistem", dodaje Hervé Robert, viši predavač toksikologije hrane na Univerzitetu u Toulouseu. "Čak mislimo da su tokom nedavnih kampanja vakcinacije, učinci istih mogli biti smanjeni zbog izloženosti ovoj vrsti spoja."

Tetra Pak, vodeći svjetski dizajner ambalaže za hranu, povećao je svoje napore u proizvodnji ekološki prihvatljivijih proizvoda.

"Tetra Pak ima hiljade referenci pakiranja. U Tetra Pak ambalaži nema PFAS-a. Osim nekoliko referenci. One su u tako minimalnim količinama da su znatno ispod onoga što se danas smatra prihvatljivim kod evropskih vlasti.

Kompanija je predana postupnom ukidanju PFAS-a u bliskoj budućnosti. Drugi proizvođači ambalaže mogli bi to učiniti po zakonu u sljedećem desetljeću.

U međuvremenu, Evropska komisija objavila je krajem aprila da razmatra postupnu zabranu određenih upotreba PFAS-a, kao dio velike revizije zakonodavstva o hemikalijama o kojem trenutno pregovaraju Bruxelles i države članice.