otpor industrije

U krvi najviših zvaničnika EU pronađene “vječne hemikalije”

Foto: AA/Ilustracija

Nevladine organizacije za zaštitu okoliša identificirale su otrovne "vječne kemikalije" u krvi najviših dužnosnika Europske unije, u sklopu kampanje da se uvede europska zabrana za te hemikalije unatoč velikom otporu industrije, piše Politico.

Svaki od 16 političara i javnih osoba koje su sudjelovale u ispitivanju - među kojima su bili izvršna potpredsjednica Evropske komisije za digitalni razvoj i povjerenica za tržišno natjecanje Margrethe Vestager, bivši izvršni potpredsjednik Europske komisije za Zeleni plan i povjerenik za zaštitu klime Frans Timmermans te evropski povjerenik za zaštitu okoliša Virginijus Sinkevičius - imali su najmanje sedam vrsta otrovnih PFAS (perfluorirane i polifluorirane alkilirane tvari) kemikalija u krvi. U pet slučajeva količina je "premašivala važeći sigurnosni prag" za te hemikalije.

PFAS hemikalije, koje se koriste u predmetima za svakodnevnu upotrebu, kao što su tave s neprianjajućim dnom i kabanice te u proizvodnji poluvodiča i baterija, povezuje se s nizom teških bolesti uključujući rak i neplodnost. Poznate su kao i "vječne hemikalije" jer se prirodno ne raspadaju u okolišu, a pronađene su u uzorcima kišnice, tla i majčina mlijeka.

"Građani moraju biti zaštićeni od vječnih hemikalija"

"Iz ovoga sam naučila da sami možete poduzeti niz stvari, ali to nije dovoljno", rekla je Vestager za Politico, dodajući da 30 godina nastoji izbjegavati otrovne kemikalije u kozmetici. "PFAS kemikalije gotovo su posvuda."

"Građani moraju biti zaštićeni od vječnih hemikalija", rekao je Timmermans, koji je napustio dužnost u Bruxellesu i vratio se u nacionalnu politiku u Nizozemskoj. "Moramo zaustaviti sva ispuštanja tog legaliziranog smeća."

Testiranja krvi, koja su proveli Europski ured za okoliš (EEB) i ChemSec, dio su kampanje podizanja svijesti koju predvode nevladine organizacije u trenutku kada EU razmatra potencijalnu zabranu tih kemikalija.

Evropska komisija obećala je postupno zabraniti PFAS kemikalije zbog njihova utjecaja na okoliš i zdravlje, osim u slučajevima kada su dokazano nezamjenjive i "esencijalne" za društvo.

No prijedlog pet evropskih zemalja da ih se zabrani izazvao je velik otpor niza sektora koji trenutačno o njima ovise upozoravajući da bi nove mjere naštetile europskoj konkurentnosti.

Da bi se postupno zabranilo PFAS kemikalije, treba proći dugačak proces. Odbori Europske agencije za hemikalije prvo moraju iznijeti svoje mišljenje o prijedlogu zabrane Komisiji, a za to nije definiran rok.