Sjedinjene Države osudile su u "opasne i eskalirajuće" akcije Kine protiv, kako stoji u saopćenju State Departmenta, zakonitih filipinskih pomorskih operacija u Južnom kineskom moru.
"Brod kineske obalne straže namjerno se tri puta sudario s brodom filipinske obalne straže, koji je koristio svoju slobodu plovidbe u filipinskom isključivom ekonomskom pojasu, uzrokujući štetu na brodu i ugrozivši sigurnost posade na brodu", rekao je glasnogovornik Matthew Miller.
The Philippines is not concerned about the safety of its ships, aircraft, and personnel at Xianbin Jiao, it only cares about whether its actions in S.China Sea can win the “support” of certain external countries, said Chinese experts. https://t.co/XwSmcUIPYR pic.twitter.com/iv5sLDtaKz
— Global Times (@globaltimesnews) August 31, 2024
"Posljednja u nizu opasnih i eskalirajućih akcija Kine"
U saopćenju se navodi da je to posljednja u nizu opasnih i eskalirajućih akcija Kine na tom području tokom augusta.
Kineska obalna straža objavila je u subotu da je filipinski brod, "nezakonito ostavljen" kod grebena Sabina Shoal, podigao sidro i "namjerno se zabio" u kinesko plovilo dok je filipinska obalna straža rekla da se kinesko plovilo "ciljano sudarilo" s jednim od brodova Manile.
Peking polaže pravo na cijelo Južno kinesko more
Peking polaže pravo na cijelo Južno kinesko more, uključujući dijelove koje svojataju Filipini, Brunej, Malezija, Tajvan i Vijetnam. Vjeruje se da su dijelovi mora, kojim godišnje prođe roba u vrijednosti od ukupno tri biliona dolara, bogati nalazištima nafte i plina te ribljim fondovima.
Stalni arbitražni sud je 2016. utvrdio da kineski zahtjevi nemaju pravnu osnovu, što je presuda koju Peking odbacuje.