BHDoktor

Opekla vas je meduza? Evo šta trebate učiniti

Ove godine meduze se pojavljuju češće nego inače u Jadranskom moru, zato vrijedi ponoviti šta učiniti ako vas je opekla meduza.

Ove godine meduze se pojavljuju češće nego inače u Jadranskom moru, zato vrijedi ponoviti šta učiniti ako vas je opekla meduza.

Prilikom susreta čovjeka i meduze, na čovjekovoj koži ostaje otrov meduze koji izaziva bol koju mnogi opisuju kao bol koju osjetimo kada se jako opečemo. Na opečenom mjestu često se pojavi crvenilo ili osip, oteklina, ali i mjehurići.

Stručnjaci savjetuju da opečeno mjesto ne trljate kako time ne biste otrov poslali dublje u kožu, već da mjesto isperete morskom vodom. Pritom je dobro napomenuti da kožu ne ispirete slatkom vodom jer ćete tako pojačati bol. Ukoliko se nalazite na plaži, na bolno mjesto možete prisloniti i topli kamen (topli, ne vrući kamen).

Kako biste odstranili krakove meduze, koristite pincetu, a to mjesto kasnije isperite sirćetom ili alkoholom kako bi se dezinficiralo. Uz to, poželjno je otići do apoteke i potražiti kremu ili mast koja će pomoći pri smanjivanju upale i svrbeža na tom području.

Šta ako vas je opekla meduza po licu?

Ukoliko se opekotina nalazi na licu, a posebno u području očiju, usta ili pak genitalija potrebno je potražiti pomoć ljekara! Opekotine na tim osjetljivim mjestima na tijelu mogu imati i ozbiljnije posljedice, na primjer trajno oštećenje vida ili velike teškoće s disanjem i gutanjem.

U vrlo rijetkim slučajevima nakon susreta s ovom morskom životinjom može doći i do alergijske reakcije i šoka uslijed čega dolazi do poteškoća u disanju, slabosti, glavobolje, povraćanja, grčenja mišića te promjena tjelesne temperature i svijesti, a već pri prvim simptomima potrebno je što prije kontaktirati hitnu medicinsku pomoć.