Nauka

Otkriće u Hrvatskoj: U Svetom Mikuli pronašli tragove stopa dinosaura stare 90 miliona godina

tragove stope dinosaura mjeri tragove dinosaura u stijeni istra hrvatska

Geograf Andrea Deklić otkrio je nove tragove stopa dinosaura u Istri u Hrvatskoj. Taj magistar geografije, član Speleološkog društva Underground iz Umaga i stručni saradnik u Naturi Histrici nedavno je otkrio prvo nalazište stopa dinosaura na istočnoj obali Istre, pišu 24 sata.

Na međunarodnom simpoziju "Georaznolikost i geobaština - stanje i perspektive", održanom u Pećinskom parku Grabovača u Perušiću u oktobru, okupilo se mnogo stručnjaka, istraživača i naučnika iz sektora zaštite prirode, obrazovanja i znanosti koji istražuju i vode brigu o georaznolikosti i geobaštini te njenom očuvanju. Među brojnim znanstvenim temama veliko zanimanje pobudila je upravo ona o senzacionalnom otkriću u Istri.

Analiza stijena

"Nalazište je otkriveno u proljeće ove godine na zapadnoj obali raškog zaljeva između lokaliteta Sveti Mikula i uvale Kalavojna, kad sam obilazio obalu. Ugledao sam plohu s puno rupa koje se prate pravilno u nizu. Spustio sam se do same lokacije i otkrio tu nevjerojatnu zanimljivost. Radi se o plohi s više od 200 tragova poredanih u nizove. Čim sam otkrio nalazište, odmah je ono fotodokumentirano i fotografije su poslane profesoru Aleksandru Mezgi s Geološkog odsjeka zagrebačkog PMF-a. Profesor Mezga je pri svom prvom sljedećem dolasku u Istru obišao lokalitet i također zaključio da se radi o fosiliziranim tragovima kretanja dinosaura roda sauropoda - četveronožnih biljojeda, koje zbog istrošenosti nije moguće povezati s točnom vrstom sauropodnih dinosaura", rekao je Andrea Deklić.

Sauropodi su bili najveće kopnene životinje na zemlji, ali i najveći dinosauri. Da se sa stopostotnom sigurnošću radi o tragovima dinosaura, trebalo je najprije laboratorijski analizirati uzorke stijena da se dobiju podaci o starosti i o paleo okolišu. Za taj zadatak bili su kontaktirani dr. sc.Vlatko Brčić i mag. geol. Nina Trinajstić s Hrvatskoga geološkog instituta.

"Analiza je potvrdila da se radi o stijenama nastalima u doba kad su Zemljom koračali dinosauri. Konkretnije epohe gornje krede, starosti oko 90 miliona godina. Nakon obilazaka područja i dobivanja prvih preliminarnih analiza stijena, tim sastavljen od stručnjaka i znanstvenika potvrdio je da lokacija sa sigurnošću predstavlja prvo nalazište ihnofosila dinosaura na istočnoj obali Istre", objasnio je Andrea Deklić.

Fosilizirana kost

Inače, Istra je najbogatije područje Hrvatske s fosiliziranim ostacima dinosaura. Od 24 službene nalazišta na području Hrvatske, 21 se nalazi na području Istarske županije. Najpoznatiji su oni na Brijunskim otocima i Kamenjaku. Sada su naučnici pronašli nove tragove stopa dinosaura.

"Takva se nalazišta nalaze i na području Umaga, Novigrada, Poreča, Rovinja i Pule, te na području Općina Bale, Tar-Vabriga i Brtonigla. Sva nalazišta su zaštićena na temelju članka 160. stavka 1. Zakona o zaštiti prirode, Rješenjem o proglašenju fosila dinosaura i njihovih nalazišta zaštićenim dijelovima prirode od 15. travnja 2021. godine. Posebni paleontološki rezervat Datule-Barbariga nalazi se u podmorju ispred danas poznatog autokampa Mon Perin na baljanskoj obali. Tamo je početkom 90-ih pronađeno više fosiliziranih koštanih ostataka dinosaura roda sauropoda, što je kasnije 1998. godine opisano kao nova vrsta sauropoda naziva Histriasaurus Boscarollii. Ime su dobili u čast istarskom poluotoku i prezimenu osobe koja je prva pronašla fosiliziranu kost. Rezervat je uvršten na svjetsku kartu međunarodno važnih paleontoloških nalaza", podsjeća sagovornik.

Stope su stare oko 90 miliona godina

Analiza je potvrdila da se radi o stijenama nastalima u doba kad su Zemljom koračali dinosauri. Konkretnije, epohe gornje krede, starosti oko 90 miliona godina.

Od 24 službenih nalazišta stopa dinosuarsa na području Hrvatske, čak 21 se nalazi na području Istre. Napoznatiji su oni na Brijunskim otocima i Kamenjaku.