VELIKI USPJEH PALEONTOLOGA

Otkriven fosil divovskog daždevnjaka koji je postojao puno prije dinosaurusa

Naučnici su otkrili fosilne ostatke goleme zvijeri nalik na daždevnjaka s oštrim očnjacima koja je vladala vodama prije nego što su stigli prvi dinosaurusi. Životinja je, kažu istraživači, stara otprilike 272 miliona godina, prenosi CBS.

Nalazi su objavljeni jučer u časopisu Nature. Istraživači su vrstu nazvali Gaiasia jennyae, hommage formaciji Gai-as u Namibiji, gdje je pronađen fosil, i Jenny Clack, paleontologu koja je proučavala kako su se kičmenjaci selili iz vode na kopno.

"Gaiasia jennyae bila je znatno veća od čovjeka i vjerojatno je živjela blizu dna močvara i jezera. Ova vrsta je imala veliku, ravnu glavu, ogromne očnjake i divovske zube", rekao je Jason Pardo, postdoktorand NSF-a u Field Museumu u Chicagu i jedan od vodećih autora studije.

Stvorenje je postojalo otprilike 40 miliona godina prije dinosaura

Predator je vjerojatno koristio svoju široku, plosnatu glavu i prednje zube kako bi savladao i žvakao plijen koji ništa ne sumnja, rekli su istraživači. Lobanja mu je bila duga oko 60 centimetara.

Fosilni ostaci četiri stvorenja prikupljeni prije desetak godina analizirani su u studiji Nature, uključujući djelomičnu lobanju i kičmu. Stvorenje je postojalo nekih 40 miliona godina prije nego što su dinosaurusi evoluirali.

Iako je Gaiasia jennyae bila vodena životinja, mogla se kretati kopnom, iako sporo. Vrsta je pripadala nadrazredu životinja zvanih tetrapodi. Riječ je o četveronožnim kičmenjacima koji su se penjali na kopno s prstima umjesto peraja i evoluirali u vodozemce, ptice i sisare, uključujući ljude.

Otkriće Gaiasia velika je pobjeda za paleontologe

Većina ranih fosila tetrapoda potječe iz vrućih, prethistorijskih ugljenih močvara duž ekvatora na području današnje Sjeverne Amerike i Evrope.

No, ovi najnoviji ostaci, koji datiraju prije otprilike 280 miliona godina, pronađeni su u današnjoj Namibiji, području u Africi koje je nekoć bilo prekriveno ledenjacima i ledom. Otkriće Gaiasia velika je pobjeda za paleontologe koji nastavljaju slagati djeliće kako se svijet razvijao tokom permskog razdoblja.

"Činjenica da smo pronašli Gaiasiju na krajnjem jugu govori nam da je tu postojao ekosistem koji je mogao podržati ove vrlo velike predatore. Što više budemo tražili, mogli bismo pronaći više odgovora o tim glavnim životinjskim grupama koje proučavamo, poput predaka sisara i modernih gmazova", rekao je Pardo.