zakuhalo se

Otvara se novo žarište u Južnom moru, Kina raspoređuje brodove ‘čudovišta’: I najmanja greška izazvat će katastrofu velikih razmjera

Dio nenaseljenih, niskih grebena u Južnom kineskom moru brzo postaju nova opasna žarišta između Kine i Filipina, zadajući udarac nedavnim naporima da se smanji napetost na jednom od najvažnijih svjetskih plovnih putova, piše CNN.

Tokom prošle sedmice, kineska i filipinska plovila učestvovala su u više sudara i sučeljavanja u blizini Sabina Shoala, spornog atola koji leži samo 150 kilometara od zapadne obale Filipina i 1300 kilometar od Kine, koji polaže pravo na gotovo cijelo Južno kinesko more kao svoje suvereno područje unatoč suprotnoj međunarodnoj presudi.

Do nasilnih sukoba došlo je samo nekoliko sedmica nakon što su Peking i Manila postigli privremeni dogovor o smanjenju napetosti koje su rasle cijelo ljeto na drugom obližnjem grebenu, gdje je kineska sve agresivnija taktika izazvala uzbunu u cijeloj regiji, kao iu Washingtonu, zajedničkom odbrambenom savezniku Filipini.

Očekuje se da će obnovljene napetosti u Južnom kineskom moru biti na dnevnom redu sastanaka američkog savjetnika za nacionalnu sigurnost Jakea Sullivana i kineskog ministra vanjskih poslova Wang Yija tokom Sullivanovog posjeta Kini ove sedmice.

Nakon posebno nasilnog sukoba na Second Thomas Shoalu u junu, u kojem je osoblje kineske obalne straže vitlalo sjekirama prema filipinskim vojnicima i sjeklo im gumene čamce, kineski i filipinski dužnosnici sjeli su za stol i dogovorili se o deeskalaciji.

Neko se vrijeme činilo da su se napetosti smirile, ali pokazalo se da je detant kratko trajao.

Dana 19. augusta, usred noći, brodovi obalne straže iz Kine i Filipina sudarili su se u blizini Sabina Shoala. Manila je rekla da su se kineski brodovi zabili u njezina plovila, napravivši rupu od 3,6 stopa u jednom i 3 stope široku rupu u drugom. Peking je za sudare okrivio Filipine.

Zatim, u nedjelju poslijepodne, dogodio se još jedan sukob, s Filipinima koji su optužili Kinu da je naletjela i ispalila vodene topove na plovilo svog ureda za ribarstvo u susretu s osam kineskih brodova, uključujući ratni brod iz mornarice Narodnooslobodilačke vojske. Kina je rekla da je filipinski brod "odbio prihvatiti kontrolu" broda kineske obalne straže i "namjerno se sudario" s njim.

Sljedećeg dana, u još jednom napetom sukobu, Filipini su rekli da je Kina rasporedila "prekomjerne snage" od 40 brodova - uključujući tri ratna broda PLA mornarice - da blokiraju dva plovila filipinske obalne straže. Peking je rekao da je poduzeo "kontrolne mjere" protiv dva filipinska broda koji su "upali" u vode blizu Sabina Shoala.

Analitičari kažu da Sabina Shoal brzo postaje najnovija zona sukoba u dijelu svijeta koji je već vrlo osporavan, gdje bi pogreška mogla brzo prerasti u sukob s vrlo štetnim posljedicama.

"Čini se da svi pokazatelji upućuju na činjenicu da je ovo treća žarišna tačka u nastajanju" nakon Drugog Thomasovog pličina i drugog atola na sjeveru nazvanog Scarborough Shoal, rekao je Collin Koh, naučni saradnik na S. Rajaratnam School of International Studies u Singapuru.

"Manila pokušava izbjeći ono što nazivaju ponavljanjem pličine Scarborough", koju je Kina zauzela 2012. nakon dugog zastoja s Filipinima i na kojoj je od tada trajno prisutna, dodao je Koh.

Kina, s druge strane, pokušava ispratiti još jedan Drugi Thomasov plićak, gdje su se Filipini 1999. nasukali brodom iz Drugog svjetskog rata kako bi zauzeli svoje pravo na greben i od tada je stacionirala malu skupinu marinaca.

Nasilni sukobi oko Second Thomas Shoala ranije ovog ljeta dogodili su se tokom pokušaja Pekinga da blokira misije Manile da opskrbi svoje vojnike stacionirane na zahrđalom BRP-u Sierra Madre.

Slična blokada odvija se u plićaku Sabina, koji je oko 70 kilometara bliže filipinskoj obali nego drugi plićak Thomas. Obje se nalaze unutar ekskluzivne ekonomske zone (EEZ) Filipina.

Od aprila, Filipini su rasporedili brod obalne straže u Sabina Shoal kako bi pratili ono što su rekli da su znakovi kineskih nezakonitih aktivnosti melioracije zemljišta, nakon što su filipinski znanstvenici otkrili hrpe zgnječenih koralja na pješčanim sprudovima usred povećane prisutnosti kineskih brodova u tom području. Kina je odbacila optužbe.

Istisnine 2300 tona, 318 stopa dug BRP Teresa Magbanua usidren u plićaku Sabina jedan je od dva najveća broda koje filipinska obalna straža ima i njen je vodeći brod. Kupljen iz Japana 2022., također je jedan od najnovijih brodova u floti Manile, sa 67 članova posade.

"Ovo je jako naljutilo Kinu i oni žele da taj (filipinski) brod nestane", rekao je Ray Powell, direktor SeaLighta, projekta pomorske transparentnosti pri Centru Gordian Knot za inovacije nacionalne sigurnosti Univerziteta Stanford.

"Kina to naziva… 'kvazi-prizemljenjem', tako da ga u osnovi tretiraju kao da je to Sierra Madre iznova, iako nije uzemljena, već je usidrena."

A Peking je postupno povećavao pritisak na Manilu.

U julu je Kina usidrila jedan od svojih "čudovišnih" brodova obalne straže , CCG-5901 od 12.000 tona, blizu Sabina Shoala. CCG-5901 je više od pet puta veći od filipinske Terese Magbanua i veći od bilo kojeg drugog običnog broda obalne straže na svijetu.

“U početku su Kinezi pokušavali upozoriti Manilu da se vrati na Sabina Shoal. Zato šalju brod čudovišta samo da ostave dojam,” rekao je Koh.

“Ali Filipinci su mirno sjedili i uopće se nisu pomicali. Dakle, pretpostavljam da su Kinezi vjerovatno došli do tačke u kojoj su zaključili da moraju povećati pritisak na Filipince, zbog čega smo vidjeli što se nedavno događa.”

Posljednjih sedmica, kineski državni mediji optužili su Filipine da pokušavaju uspostaviti dugoročnu prisutnost u Sabina Shoalu kako bi zauzeli greben i naznačili da Kina neće dopustiti nastavak misije opskrbe.

"Kina više nikada neće biti prevarena od strane Filipina", rekla je kineska državna novinska agencija Xinhua u komentaru o nedjeljnom sučeljavanju, citirajući manilsko prizemljenje Sierra Madre kod Second Thomas Shoala još 1999. godine.

U ponedjeljak je filipinska obalna straža rekla da je poslala dva broda u "humanitarnu misiju" za dostavu vitalne hrane i potrepština svom osoblju stacioniranom u inozemstvu Teresa Magbanua, uključujući "posebnu poslasticu od sladoleda" u čast nacionalnih heroja zemlje.

No misija nije uspjela zbog ometanja 40 kineskih brodova, prema filipinskoj obalnoj straži.

Ako Kina nastavi blokirati Filipine da opskrbe brod Teresa Magbanua hranom, vodom i gorivom ili rotiraju njegovu posadu, filipinski brod će morati otploviti, rekao je Powell.

Za sada se čini da ni Peking ni Malina ne žele odstupiti.

"To je igra s visokim ulozima za Manilu," rekao je Koh. "Sve domaće okolnosti ukazuju na samu činjenicu da je sada Sabina Shoal mjesto gdje ne možete ustupiti Kinezima…", dodao je.