Raste nervoza

Otvoren novi front u američko-kineskom tehnološkom ratu: Umiješali su se i politički jastrebovi

Pozivi da se regulira RISC-V povezuju se s najavom američkih vlasti da će uskoro ažurirati postojeća izvozna ograničenja

Američko-kineski tehnološki rat ovih se dana dodatno razbuktava, a nervozu raspiruju američki politički jastrebovi koji drže važne pozicije u Zastupničkom domu i Senatu. Naime, administracija predsjednika Joea Bidena suočava se s pritiskom nekih uglednih i moćnih političara da se novim zakonima američkim firmama zabrani ili barem pod strogi nadzor stavi rad na besplatno dostupnoj tehnologiji čipova koja se naširoko koristi širom svijeta pa tako i u Kini. Kad bi američke vlasti te zahtjeve sprovele u djelo, takva bi odluka potpuno promijenila dosadašnji način prekogranične suradnje, javlja Reuters.

Pitanje nacionalne sigurnosti

U pitanju je RISC-V. Ova tehnologija otvorenog koda može se koristiti kao ključni sastojak za bilo šta, od čipa pametnog telefona do naprednih procesora za umjetnu inteligenciju.

Neki američki političari, uključujući republikanca Marca Rubia i demokrata Marka Warnera, toliko strahuju od mogućnosti da Kina potpuno pretekne Amerikance i postane globalni tehnološki lider, da od Bidenove administracije traže da hitno poduzme mjere u vezi s RISC-V, pozivajući se pritom na nacionalnu sigurnost. Oni pritom tvrde da Peking iskorištava kulturu otvorene suradnje među američkim firmama kako bi unaprijedili vlastitu industriju poluvodiča. A to bi, smatraju oni pozivajući se na patriotske sentimente, moglo narušiti trenutnu poziciju SAD-a u području čipova i pomoći Kini da modernizira svoju - vojsku.

Stop prijenosu tehnologije

Zbog toga zastupnik Mike Gallagher, predsjednik odbora Zastupničkog doma za Kinu, smatra da američko Ministarstvo trgovine treba "zahtijevati od svake američke osobe ili tvrtke da zatraži izvoznu dozvolu prije nego što stupi u kontakt sa subjektima iz Kine vezanim uz RISC-V tehnologiju."

Pozivi da se regulira RISC-V povezuju se s najavom američkih vlasti da će uskoro ažurirati postojeća izvozna ograničenja.

"Kineska komunistička partija zlorabi RISC-V kako bi zaobišla dominaciju SAD nad intelektualnim vlasništvom potrebnim za dizajn čipova", potpiruje strahove i Michael McCaul, predsjednik Odbora za vanjske poslove Predstavničkog doma koji smatra da "Amerikanci ne bi trebali podržavati strategiju prijenosa tehnologije u Kinu".

Od Berkeleyja, preko Pentagona do Švicarske

"Komunistička Kina razvija open-source arhitekturu čipova kako bi izbjegla naše sankcije i razvila svoju industriju čipova. Ako ne proširimo našu kontrolu izvoza, Kina će nas nadmašiti kao globalnog lidera u dizajnu čipova", paranoičan je i Rubio koji strahuje da američki zakoni o kontroli izvoza nisu prilagođeni "izazovima koje sa sobom nosi razvoj softver otvorenog koda, bilo u naprednim dizajnima poluvodiča poput RISC-V ili u području umjetne inteligencije".

Sama tehnologija izašla je iz laboratorija Kalifornijskog sveučilišta Berkeley, a kasnije ju je finansirala Pentagonova Agencija za napredna obrambena istraživanja (DARPA), da bi danas razvoj RISC-V nadzirala neprofitna zaklada sa sjedištem u Švicarskoj. Njegovi tvorci usporedili su RISC-V s Ethernetom, USB-om, pa čak i internetom, koji su besplatno dostupni i oslanjaju se na doprinose iz cijelog svijeta kako bi inovacije učinili bržima i jeftinijima.

Ogromna tragedija

RISC-V je dostupan globalno i koriste ga razvojni inženjeri kompanija sa svih strana svijeta. Kineski Huawei prihvatio ga je tako kao temelj za razvoj vlastitih čipova, a Google pak najavljuje da će Android prilagoditi radu na RISC-V čipovima. Kad bi Bidenova administracija regulirala učešće američkih firmi u švicarskoj fondaciji kako to traže neki moćni američki političari, zabrinutih zbog gubitka američke tehnološke dominacije, to ne bi zakompliciralo razvoj samo kineskih firmi, kako se nadaju američki politički jastrebi, nego vjerovatno još i više onih američkih, ali i evropskih.

U strahu od kineske tehnološke dominacije, politički slijepci ne vide ili ne žele vidjeti da bi strogi politički nadzor nad svakim oblikom industrijske suradnje vezane uz RISC-V neizbježno imalo razoran utjecaj na pokušaje američkih i evropskih kompanija, ali i politika, da stvore jeftinije i svestranije čipove. Ukratko, bila bi to "ogromna tragedija", kako je cijelu situaciju opisao Jack Kang iz kalifornijskog startupa SiFive koji koristi RISC-V, piše Bug.

"Bilo bi to kao da nam zabrane rad na internetu". Ostaje za vidjeti hoće li na skore odluke američkog predsjednika pri donošenju odluka vezanih uz razvoj i transfer tehnologija više utjecaja imati uspaničeni američki političari, zabrinuti zbog gubitka dominacije, ili tamošnje kompanije i startupi koji zaziru od političkih upliva i možebitnih zabrana.