Magazin

Ovo je 10 najopasnijih izuma u historiji za okončanje ratova. Među njima i jedan od Nikole Tesle

Ratovi na Zemlji postali su uobičajena stvar tako da se u svakom trenutku, u nekom kutku planete, vodi neki manji ili veći rat.

Pri tome se koriste najrazličitija oružja, a sve s ciljem da se stekne bilo kakva prednost ili ipak nanesu što veći gubici neprijatelju. Poznato je kako je svaki od tih ratova prije ili kasnije završio pregovorima ali je zato manje poznato kako se u ratovima koriste i neke stvari koje su pri stvaranju zamišljene da će spriječiti ili zaustaviti ratove. Listu izuma za okončanje ratova koji nisu uspjeli, ili su učinili stvari puno gorima, donosi portal www.toptenz.net

Interesantno je kako su listu započeli s Ujedinjenim narodima koji su osnovani kao Liga naroda poslije Prvog svjetskog rata. Kako navode na portalu ubrzo poslije osnivanja pokazalo se kako su UN iz više razloga nedorasli tome poslu kao i da i danas stvari nisu ništa bolje.

Na listi je i esperanto koji je predstavljen i kao "jezik međunarodnog mira" koji je zamišljen kao međunarodni jezik koji će pomoći u zbližavanju naroda. Od osnivanja pa preko pokušaja da esperanto bude prihvaćen od Lige naroda došlo se do toga da govornici ovoga međunarodnog jezika budu progonjeni širom svijeta i to u pravilu od onih koji su ovaj jezik vidjeli kao prijetnju svome nacionalizmu.

Osmo mjesto na listi drže sateliti koje je Konstantin Ciolkovski, koji se smatra „ocem astronautike“, za koje je mislio da će njihov „pogled odozgo“ eliminirati ratove. Ciolkovski je mislio kako će život na satelitima biti s neograničenom sunčevom energijom, umjetnom regulacijom temperature, bez teškoga rada, bez razlika u resursima… Međutim, sateliti su se ubrzo počeli koristiti za potrebe izviđanja i dobivanja informacija za vođenje ratova.

Prilikom osmišljavanja govorilo se kako lasersko oružje neće prekinuti ratove ali da će ono za razliku od konvencionalnog naoružanja biti preciznije i dovesti do toga da budu manje smrtonosniji. I oni su se pokazali kao pravo ratno oružje te su postali rašireni, a uz to su mogli i oslijepiti vojnike.

Spomenut je i genijalac Nikola Tesla i njegova ideja o stroju za okončanje rata kojega je nazvao Teleforce. Njegova ideja je bila izravnati bojno polje i dati svakoj naciji jednaku i nesavladivu odbranu. Zamislio je da se formira zaštitno polje koje bi uništavalo sva neprijateljstva koja se približavaju, "ljude ili strojeve", unutar radijusa od 200 milja. Prema navodima portala www.toptenz.net teleforce nikada nije izrađen ali je očito kako bi se to oružje moglo zloupotrebljavati.

Na listi je i ideja Pentagona o najmanjoj smrtonosnoj, a najviše miroljubivoj bombi na svijetu. Razmišljalo se o upotrebi afrodizijaka na bojnom polju kako bi neprijateljske trupe bile natjerale da ispuste oružje i spuste hlače. Prema deklasificiranim dokumentima, iznenadno i rašireno homoseksualno ponašanje uzrokovalo bi "neukusan, ali potpuno nesmrtonosan" pad morala neprijatelja.

Nezaobilazni su i dronovi koji su postali jedno od osnovnih sredstava ratovanja. U vrijeme njihovog osmišljavanja rečeno je kako oni nisu način da se okonča rat ali da predstavljaju način da se smanji njegova cijena u ljudskom životu. Danas su dronovi široko rasprostranjeni na ratištima i jedno su od glavnih oružja. Pri tome se koriste protiv čovjeka.

Pri vrhu liste je atomska bomba. Kako se navodi u prošlosti se smatramo da bi veće i razornije oružje u konačnici obeshrabrilo ratovanje. Nasiti su u vrijeme Drugog svjetskog rata smislili plan koji su potom realizirale SAD koje su u Ameriku doveli upravo te iste njemačke naučnike. Prve dvije atomske bombe bačene su na Japan u augustu 1945. godine s čime i završen rat. Danas je u svijetu na hiljade atomskih bombi čija bi upotreba značila i kraj svijeta kakvoga poznajemo.

Na listi portala www.toptenz.net su i podmornice čiji je izumitelj Narcis Monturiol smatra da će zaustaviti rat. Podmornice su po prvi put raširenu upotrebu imale tokom Drugog svjetskog rata te su postale odgovorne za stotine potopljenih brodova i na desetine hiljada mrtvih. Danas su moderne podmornice do zuba naoružane i sa svojim naoružanjem neke od njih mogu uništiti bilo koju zemlju.

Broj jedan na listi su letjelice s posadama, odnosno avioni. Brazilac Alberto Santos Dumont, za kojega se kaže da je izvršio prvi let s ljudskom posadom, postao je očajan vojnom upotrebom letova s posadama. Zamišljao je da će mogućnost da avioni bacaju bombe obeshrabriti nacije od borbi, ali nije bio u pravu. Dumont je 1932. godine počinio samoubistvo. Prije toga je vozaču dizala rekao kako je napravio veliku pogrešku.