Majka i dijete

Ovo pitanje muči većinu žena: Postoji li idealno vrijeme za rađanje djece

Postoji li pravo vrijeme kada trebate zatrudnjeti? Koga god pitali, dat će vam drugačiji odgovor. Moći donijeti na svijet novo biće svakako je jedan od najljepših darova, ali u posljednje vrijeme sve više slušamo o "otkucavanju biološkog sata". Ipak, iako su žene najplodnije u svojim 20-im godinama, to doba možda nije najidealnije za rađanje djece. Neke žene nisu spremne za roditeljstvo čak ni u 30-im godinama. Baš iz tih razloga, većina mama se slaže s time da ne postoji idealno vrijeme za roditeljstvo.

Dr. Wendy C. Goodall McDonald, ginekologinja iz Chicaga, rekla je da što smo mlađi, to manje sredstava i novca imamo za odgajanje djece, ali što smo stariji, to nam više novca može trebati kako bismo platili pomoć da uopće ostanemo trudni, ako bude potrebno. Ona je, također, upozorila i na činjenicu da što smo stariji, to su veće šanse upasti u "sendvič" generaciju, koja se mora brinuti o starim roditeljima i maloj djeci u isto vrijeme.

Naravno, optimalno vrijeme kada žena treba ostati trudna je kada je tjelesno, emocionalno, mentalno i financijski spremna, a to se razlikuje od žene do žene.

Prije 20. godine

Logično, ove rane godine za većinu žena nisu idealne za ostvariti se kao majke, ali ne smijemo poricati da su žene u ovim godinama najplodnije.

"Također ćete imati manji rizik od komplikacija u trudnoći, kao što su gestacijski dijabetes i hipertenzija. Ironično, nivo preeklampsije (povišenog ptitiska majke) najveća je u tinejdžerskoj dobi i kod žena u kasnim 30-ima i ranim 40-im godinama. Dakle, ako  imate manje od 20 godina, izloženi ste ovom riziku. Finansijske brige koje dolaze s odgajanjem djeteta, također su problem u ovim godinama", kaže McDonald.

Između 20. i 24. godine

Većina žena je u ovim godinama i dalje vrlo plodna, s 25 posto šanse ostati trudna svakog mjeseca. Finansije i dalje mogu biti problem, jer većina muškaraca i žena u svojim ranim 20-im godinama još uvijek plaća troškove studija i zarađuju jako malo novca, ako uopće zarađuju.

Između 25. i 29. godine

S medicinskog stajališta, mnogo toga je isto što se tiče prednosti i nedostataka  trudnoće u srednjim i kasnim 20-im godinama. Mnoge žene još imaju 25 posto šanse zatrudnjeti svakog mjeseca.

Između 30. i 34. godine

"Jednom kada napunimo 30, a posebno 35 ili više godina, počinje smanjenje plodnosti, ali to nije potpuno i, ako ste još zauzeti građenjem karijere ili niste našli savršenog partnera, ne trebate forsirati trudnoću samo kako biste imali dijete", kaže Mary Jane Minkin, profesorica ginekologije na Univerzitetu Yale.

"Međutim, trebali biste računati i koliko djece želite imati", dodaje ona.

Što se tiče profesije, kada žena zatrudni u svojim ranim 30-im godinama, to joj omogućava duže uživati u svojim mladim godinama, istraživati svoju karijeru i upoznati sebe.

Između 35. i 39. godine

Nažalost, tačno je da plodnost značajno opada od 32. godine, a to opadanje se ubrzava od 37. godine. Također, uspjeh u umjetnoj oplodnji je slabiji u ovim godinama, što povećava i troškove zbog povećanog broja pokušaja oplodnje.

"Zdravstveni problemi, također, počinju rasti. To su problemi poput hipertenzije, dijabetesa u trudnoći i preeklampsije, kao i nivoa hormonskih poremećaja", kaže McDonald.

Žene u ovim godinama trebale bi potražiti pomoć od svog ginekologa ili stručnjaka za reproduktivnu endokrinologiju, ako bezuspješno pokušavaju zatrudnjeti 6 mjeseci.

Između 40. i 45. godine

Od 40. godine, šanse zdrave žene da zatrudni svakog mjeseca su manje od 5 posto. Ipak, veća briga od malih šansi za trudnoću, svakako su medicinski rizici.

"Žene starije od 40 godina imaju porast komplikacija u ranoj trudnoći, poput izvanmaterične trudnoće i pobačaja, a također se javljaju i komplikacije u poodmakloj trudnoći, kao što je preeklampsija, dijabetes, problem s posteljicom, kao što je uvijanje posteljice, mala težina novorođenčeta i prijevremeni porođaj. Uz to su brojniji slučajevi smrti fetusa", objašnjava Anate Brauer, reproduktivna endokrinologinja i asistentica profesora u medicinskoj školi u New Yorku.

"Svi ovi rizici se povećavaju ako je žena ranije imala stanja kao što su: visok krvni pritisak, dijabetes ili pretilost", kaže Brauer.

Brauer ističe i da trudnoće s blizancima ili trojkama, za što je veća šansa prilikom umjetne oplodnje, imaju veći rizik za neki od navedenih problema.