Svijet

Papa Franjo i general Milley razgovarali o ukrajinskom ratu tokom audijencije u Vatikanu

Papa Franjo i general Mark Milley, načelnik Združenog štaba američke vojske, razgovarali su o ratu u Ukrajini i nadanjima u mir u toj zemlji tokom privatne audijencije u Vatikanu u ponedjeljak.

Milley, koji je katolik, nakon toga je izjavio novinarima koji su putovali s njim da mu je posjeta mnogo značila, saopćio je njegov portparol, pukovnik Dave Butler.

General, koji je u posjeti nekoliko evropskih zemalja, rekao je da je papa duboko zabrinut zbog gubitka života u Ukrajini, posebno civila, nakon što je Rusija izvršila invaziju u februaru 2022.

Milley je oštro kritikovao Moskvu zbog pokretanja "kampanje terora" protiv civila u Ukrajini, uključujući napade na civilnu infrastrukturu kao dio njene ratne strategije.

Snažni zagovornik odbrane Ukrajine od ruskih snaga, Milley (65), se zalaže za slanje milijardi dolara vrijednog naoružanja Kijevu.

Franjo je osudio međunarodnu trgovinu oružjem općenito, ali je prošle godine kazao kako je moralno legitimno da zemlje isporučuju oružje Ukrajini kako bi pomogle toj državi da se odbrani od ruske agresije.

Kao što je uobičajeno kod privatnih papinih audijencija, Vatikan je naveo sastanak u papinom rasporedu, ali nije naveo detalje razgovora.

General armije s četiri zvjezdice, koji se penzioniše u ovoj godini, dospio je na naslovnice u novembru upozoravajući na vjerovatnoću potpune ukrajinske vojne pobjede u bliskoj budućnosti, naglašavajući mogućnost političkog rješenja za okončanje borbi.

Franjo je zatražio od ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da bude otvoren za dijalog s Rusijom, ali Zelenski želi da Vatikan podrži mirovni plan Kijeva, koji poziva na obnavljanje teritorijalnog integriteta Ukrajine, povlačenje ruskih vojnika i prekid neprijateljstava, te obnovu državnih granica Ukrajine.

U međuvremenu je 86-godišnji papa poslao vlastitog mirovnog posrednika, italijanskog kardinala Mattea Zupija, u Kijev, Moskvu i Washington, prvenstveno kako bi razgovarao o humanitarnoj pomoći i repatrijaciji ukrajinske djece.

Kijev procjenjuje da je skoro 19.500 djece odvedeno u Rusiju ili na Krim koji je okupirala Rusija od februara 2022. godine, u onome što osuđuje kao nezakonite deportacije.

Zvaničnici Vatikana kažu da će Zuppi uskoro otputovati u Peking kako bi pokušao pridobiti podršku Kine, prenosi Reuters.