Vijesti

Perić “pocijepao” pravosuđe: Okupirano je politikom, Tegeltija je Dodikov projekt, postajemo„mafijaško društvo latinoameričkog tipa“

U Sarajevu je danas održana je šesta sjednica Privremene istražne komisije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine za utvrđivanje stanja u pravosudnim institucijama BiH.

Saslušan je sudija Suda BiH Branko Perić. On je govorio dosta oštro i stanju u pravosuđu i pocijepao, ogolio pojedince koji ga vode.

On je na samom početku kazao da mora postojati dijalog između pravosuđa i politike, ali da je reforma krenulu u krivom pravcu na samom početku - kada je pravosuđe dato strancima.

"Nažalost, to je trajalo dugo, toliko dugo da smo izgubili ogromno vrijeme i danas smo došli u situaciju da pravosuđa gotovo nema. Pravosuđe je u takvoj krizi da ja prosto ne znam kako izaći iz nje", rekao je Perić, te se potom osvrnuo na VSTV.

Po njemu, to tijelo ne radi ništa, a članovi VSTV-a nemaju nikakav integritet ni sposobnosti.

"Vidjeli ste kako je prošao strukturalni dijalog kojeg je vodio VSTV. Devet godina smo izgubili oko jednog jedinog člana, člana 7. Zakona o Sudu BiH", podsjetio je Perić.

On je potom kazao da pravosuđe kontroliraju „neke vladajuće politike“.

"Tegeltija (Milan, op.a.) je politički projekat instaliran u VSTV-u. Milorad Dodik je tada odmah ukinuo Specijalno tužilaštvo. Tegeltija mu je bio dovoljan", izjavio je Perić.

Danas, dodaje, nema institucije koja može voditi reformu pravosuđa, te je u tom kontekstu predložio formiranje parlamentarne komisije koja bi radila na toj reformi.

"Formirajte neko tijelo koje će zamijeniti ovo vršljanje donatora koji dolaze sa dobrom namjerom, ali nam ne mogu pomoći jer ne poznaju problematiku", poručio je Perić članovima Istražne komisije.

Kazao je da je pravosuđe truo sistem, te je tu konstataciju potkrijepio izostankom reakcije na skandale koji se konstantno dešavaju.

"Ne postoji sposobnost sistema da se sam bavi pravosudnom problematikom", ocijenio je sudija Suda BiH.

Problematizirao je činjenicu da su 75 posto presuda uvjetne presude, te da je samo mali procenat presuda na zatvorske kazne duže od godinu dana.

"Imamo veoma skup sistem koji se bavi upozorenjima. Izgubio je krivični sistem potpuno svoj cilj i svrhu. Ozbiljan kriminal ostaje nedodirnut. Kakav je to sistem koji se bavi beznačajnim kriminalom", poručio je Perić.

U tom je kontekstu naglasio da se 50 posto optužnica Tužilaštva BiH odnosilo na rezani duhan i krijumčarenje, što, ocjenjuje, nije kriminal za Sud BiH.

Tvrdi da preko 80 pravosnažnih sudskih presuda u izvršnom postupku ne bude realizirano, što se odnosi i na „ozbiljne presude u ozbiljnim predmetima“. Ukazao je i na problem neopravdanosti postojanja privrednih sudova u entitetu RS, u kojem ima pet privrednih sudova, što je, ocijenio je, previše u odnosu na broj stanovnika.

"Sve skupa kad pogledate, vidite da je stvarna slika pravosuđa potpuno sumorna. Ako tome dodate troškove za finansiranje pravosuđa, pa ako dodate troškove odbrana po službenoj dužnosti, pa tužbe za naknadu štete, vidjet ćete da je to ogroman trošak koji se društvu ne isplati. To je sistem koji generira štetu, a korist građanima je gotovo nikakva", zaključio je Perić.

Govoreći o Nacrtu Zakona o VSTV-u, ocijenio je da su to kozmetičke izmjene u kojima je čak povećan broj članova VSTV-a na 20, te je dodao da VSTV nema interes da se zakon mijenja. Konstatirao je da je potrebno razdvojiti VSTV na visoko sudijsko i visoko tužilačko vijeće, te da je apsurd da sudije biraju tužioce i obratno.

"Zato ta većina koju je formirao Tegeltija funkcionira i on može od tužilaca i vanjskih članova ili od sudija i vanjskih članova stvoriti većinu sa kojom može manipulirati. I to trenutno imamo na sceni i on se time hvali", upozorio je Perić.

Poručio je da društvo u BiH postaje „mafijaško društvo latinoameričkog tipa“, što je potkrijepio tezom da su pravosudni zvaničnici u sprezi sa kriminalnim miljeom.

Konstatirao je da je uzalud samo smijeniti aktuelni saziv VSTV-a, s obzirom da bi ponovo bili izabrani isti ljudi. Govoreći o političkim strukturama koje su „okupirale pravosuđe“, podsjetio je da u radu Privremene istražne komisije ne učestvuju zastupnici SNSD-a i HDZ-a BiH. Upozorio je Perić i da je potrebno napustiti postojeći sistem ocjenjivanja sudija i tužioca, koji je obavezu zadovoljavanja normi pretvorio u „pijacu“.

"Mislim da mi nemamo nikakve šanse sa ovakvim VSTV-om i ne znam kada ćemo steći bilo kakve uvjete da razgovaramo sa EU-om. Njemačka sada predsjedava EU-om. Oni znaju da ništa nije urađeno po pitanju Priebeovog izvještaja",izjavio je Perić, kazavši da mu je američki ambasador Eric Nelson kazao da će Ambasada SAD-a ubuduće podržavati samo institucije koje „nešto rade“.