rekonstrukcija vm

Petnaest glasova dovoljno za rekonstrukciju Vijeća ministara: Pitanje je samo hoće li je s opozicijom iz RS praviti Trojka ili SDA!?

Opozicija iz RS u ovom trenutku preferira "Trojku" jer im ne bi mogli spočitati da u izbacivanje idu s SDA
Foto: Fena

U svjetlu priča o mogućoj rekonstrukciji Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, pojavljuju se mnoga oprečna mišljenja i analize o uslovima i mogućnostima za takav slijed događaja.

Mnogi od njih kao uvjet za potencijalnu novu većinu navode neophodnu većinu od 22 glasa.

Raport je pojašnjenje o svim mogućnostima donošenja odluka u Predstavničkom domu tražio od Damira Arnauta, pravnog eksperta i jednog od najboljih poznavalaca procedura u državnom parlamentu.

Arnaut kaže da su sve pretpostavke koje se oslanjaju na broj 22, odnosno većinu od ukupnog broja poslanika u Predstavničkom domu, u startu pogrešne zbog specifičnog načina odlučivanja u tom zakonodavnom tijelu.

"Potreban broj glasova za usvajanje bilo koje odluke je u pravilu znatno manji.

U državnom parlamentu je isključivo potrebno da zadovoljite dva uslova: Da više poslanika glasa 'za' nego 'protiv', pri čemu se suzdržani uopće ne računaju, te da postoji entitetska većina, odnosno najmanje deset glasova za iz Federacije BiH i pet iz RS.

Odluka, tako, može biti usvojena sa takvih 15 glasova, pod uslovom da 14 ili manje glasa protiv. Ako dođe do drugog kruga, taj prag je još niži", kaže Arnaut.

Iz ovog Arnautovog pojašnjenja jasno proizilazi da bi Trojka s opozicijom iz RS, s kojom sada ima ukupno 15 poslaničkih glasova, mogla smijeniti sve ministre iz SNSD-a.

Bitno je da SDA ne bude protiv smjene SNSD-ovih ministara

Naravno, pod uvjetom da protiv toga ne budu poslanici opozicije iz FBiH na čelu s SDA, kao najbrojnijim opozicionim Klubom u Predstavničkom domu.

Opozicija iz FBIH čak ne bi morala ni podržati Trojku , samo bi bilo dovoljno da ostanu suzdržani.

U ovom slučaju glasovi protiv ni SNSD-ovih ni poslanika HDZ-a BiH ne bi mogli zaustaviti rekonstrukciju Vijeća ministara BiH.

U situaciji kada se HDZBiH koji je dio aktuelne većine nije još izjasnio ni o smjeni Nenada Nešića, ministra sigurnosti osumnjičenog za teška krivična djela, nezahvalno je pretpostavljati novu većinu, no evidentno je da je ona moguća s mnogo manjim brojem poslanika od 22 koliko ih je primjerice neophodan za kvorum za održavanje sjednica Predstavničkog doma PSBiH.

I dok za smjenu SNSD-ovih ministara u Predstavničkom domu nisu neophodni glasovi iz drugih opozicionih stranaka, nego je dovoljno da ostanu suzdržani, u Domu naroda PSBiH gdje SNSD i HDZ imaju šest delegata nije tako i za smjenu bi trebali glasati svi delegati Kluba Bošnjaka u kojem su dva zastupnika SDA, po jedan iz SBiH i DF-a, te NiP-a.

Poznato je da većine za smjenu Nenada Nešića ima u oba doma PSBiH, ali je potpuno izbacivanje SNSD-a iz vlasti upitno s više aspekata.

U kojem se slučaju može i bez Cvitanovića?

Prvi je da li bi Klub Bošnjaka u Domu naroda PSBiH, odnosno SDA, DF i SBiH u slučaju da oni ne budu dio eventualne buduće većine, podržali smjenu državnih ministara iz SNSD-a Srđana Amidžića i Staše Košarca.

S druge strane, bila bi neophodno da širu rekonstrukciju uz delegate PDP-a i SDS-a podrži i Zlatko Miletić iz ZNG. U takvom slučaju glas delegata Ilije Cvitanovića iz HDZ1990 ne bi bio bitan.

I Cvitanović i Miletić su u Klubu hrvatskog naroda u kojem su još tri delegata HDZBiH.

Prema saznanjima Raporta, o čemu smo ranije već pisali, predstavnici opozicije iz RS, danas i sutra intenziviraju razgovore o temi rekonstrukcije prije svega s Cvitanovićem, koji je već najavio da bi podršku eventualnoj novoj većini uslovio programskom, a ne matematičkom koalicijom.

Iako je i SDA zainteresirana da uđe u vlast i bude dio nove većine, Raport saznaje da opozicija iz RS-a u ovom trenutku prednost za partnerstvo daje strankama Trojke, jer procjena je da bi ulazak u izbacivanje SNSD-a iz državne vlasti s SDA za njih bio prevelik politički rizik.

Zbog SNSD-ovih i udara Milorada Dodika na državu i blokade evropskog puta bilo je nekih nagovještaja da bi Trojka mogla mijenjati partnere iz RS-a , ali su u dosadašnjim izjavama u tom pravcu iz stranaka Trojke bili dosta „mlaki“ i neubjedljivi u istinskoj namjeri da bi ušli u širu rekonstrukciju Vijeća ministara BiH.

Međutim, evidentno je da će se Trojka u narednim danima morati zauzeti konkretniji stav o planu opozicije iz RS-a, a o kojima bi prema saznanjima Raporta više detalja moglo biti poznato već 10. januara na press konferenciji jedne od opozicionih stranaka iz RS-a u zgradi Parlamenta BiH.