NA rubu eskalacije

Pitanje od kojeg strahuje svijet: Mogu li Izrael i Iran zaratiti? ‘To bi bila kataklizma’

Iran se naširoko optužuje da je pomogao u organiziranju Hamasovog napada na Izrael.

Iako je Iran negirao direktnu umiješanost, vrhovni vođa zemlje ajatolah Ali Khamenei rekao je da "ljubi ruke onima koji su planirali napad na cionistički režim".

Iranska revolucionarna garda (IRG) dugo je podržavala Hamas i finansijskom i vojnom pomoći.

Bivši saveznici

Prije iranske revolucije 1979. Izrael i Iran su bili saveznici.

Ali pod novim islamskim režimom, Teheran je zauzeo žestok antiizraelski stav, umjesto toga podržavajući grupe poput Hezbolaha, militanata sa sjedištem u Libanu i Hamasa u pokušaju da ukinu Izrael.

Kako su se iranski nuklearni kapaciteti povećavali tokom godina, Izrael ga je počeo smatrati egzistencijalnom prijetnjom.

Kao odgovor, Izrael je navodno stajao iza atentata na niz iranskih nuklearnih naučnika. A nedavno, u aprilu 2021., smatralo se da je odgovoran za eksploziju u postrojenju za obogaćivanje uranijuma u Natanzu.

U međuvremenu, nakon povlačenja Donalda Trumpa iz iranskog nuklearnog sporazuma iz 2015. godine, Teheran više ne ograničava obogaćivanje uranijuma i također je krenuo u obnovu postrojenja u Natanzu.

Ovo je dodatno pojačalo tenzije sa Izraelom.

Geopolitički, Iran se također osjeća ugroženim zbog normalizacije odnosa sa svojim dugogodišnjim rivalom Saudijskom Arabijom u martu - samo da bi saudijski lideri pristali na mirovne pregovore s Izraelom posljednjih mjeseci.

Da li bi Izrael direktno napao Iran?

Iako je ovaj put Iran možda iskoristio Hamas da napadne Izrael iz Gaze, Hezbolah je grupa koja bi mogla uvući dvije države u direktan sukob, smatra vojni analitičar profesor Michael Clarke, piše Sky News.

"Hezbolah je zapravo naoružano krilo Iranske revolucionarne garde", kaže on.

"Dakle, ako bude uvučen u trenutni sukob preko granice u Libanu, Izrael bi tada mogao reći: 'Pa Iran je stajao iza cijele stvari, pa ćemo ih napasti'."

Hezbolah je također mnogo više konvencionalna oružana snaga od Hamasa, dodaje on, što ga čini "mnogo većim izazovom za Izrael na duži rok".

Izraelski napad na Iran mogao bi imati dva oblika, kaže Clarke.

Nakon incidenta u Natanzu 2021. godine, Izrael bi mogao dodatno oštetiti iranska nuklearna postrojenja.

Ali vjerovatnije bi napao baze IRG-a širom regije u zemljama poput Sirije, Libana i Iraka, kaže on.

Ovo bi onda moglo vidjeti da Hezbolah ispaljuje rakete preko granice iz Libana - ili izvodi kopnenu ofanzivu.

"Mogli bi pokrenuti invaziju i pokušati zauzeti sjeverni Izrael. Ne bi ga dugo zadržali, ali s mnogo svetih mjesta koja se tamo nalaze, to bi izazvalo haos", kaže Clarke.

Unatoč tome što nuklearno oružje čini ključni dio tenzija, Izrael ga ne bi upotrijebio protiv Irana zbog njihove neposredne blizine - i to bi ugrozilo odnose sa Zapadom, dodaje on.