dan za glasanje

Po mjeri Putina: Dodikova vlast uvodi zakon o “stranim agentima”

Istaknuto je kako predloženom zakonu nema mjesta u demokratskom društvu

Ambasadori Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira (PIC) pozvali su poslanike Narodne Skupštine Republike Srpske (NSRS) da glasaju protiv predloženog zakona kojim bi se organizacije civilnog društva stavile pod striktan nadzor organa vlasti i ograničila njihova mogućnost da ostvaruju svoja demokratska prava.

Zakon je još prošle godine najavio Milorad Dodik, proruski orijentisan predsjednik Republike Srpske i lider SNSD-a, koji je tada rekao da će ovaj zakon biti baziran na američkim rješenjima, objavio je RSE.

Organizacije pod prismotrom

Ipak, prema istraživanju RSE, Nacrt je mnogo sličniji zakonu usvojenom u Rusiji 2012. godine.

On predviđa posebnu prismotru za nevladine organizacije koje se finansiraju iz inozemstva, zabranu političkih aktivnosti, dodatno registrovanje i slanje finansijskih izvještaja.

Entitetski ministar pravde će sudu moći da predloži zabranu njihovog rada.

Prema analizi organizacije Transparency International BiH, zakonsko rješenje nije u skladu sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i slobodama, državnim i entitetskim Ustavom i važećim zakonima u RS.

Poslanici u NSRS su jučer završili raspravu o Nacrtu zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, na sjednici parlamenta ovog bh. entiteta koja se održava u Banjoj Luci. Danas bi se trebalo i glasati (nastavak sjednica počinje u 10 sati).

Također su ambasadori PIC-a upozorili da su nedavno ponovno uvođenje zakonskih sankcija za klevetu u RS-u i predloženi novi zakon u suprotnosti sa samim pojmom demokratije, te da se njima ograničava politički pluralizam, a svrha im je da zastraše političku opoziciju.

Sužava se prostor

"To će spriječiti slobodnu kritičku debatu i dodatno suziti ionako sve manji građanski prostor u RS. Ambasadori Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira (PIC SB) snažno podržavaju nezavisne medije i civilno društvo i naglašavaju njihovo pravo da provode svoje aktivnosti bez uznemiravanja, straha ili nepotrebnog pritiska", pojašnjeno je iz PIC-a.

Istaknuto je kako predloženom zakonu nema mjesta u demokratskom društvu i da je u suprotnosti sa više puta ponavljanim opredjeljenjem rukovodstva Republike Srpske da unaprijedi odvijanje procesa evropskih integracija.

PIC je tijelo čiji Upravni odbor čine ambasadori zapadnih zemalja, Organizacije islamske konferencije, a ranije i Rusije koja više ne učestvuje u radu, koje daje političke smjernice Uredu visokog predstavnika (OHR) u BiH.