Burna završnica u Mejdanu pripala gostima. “Zmajevi” za poen pali protiv Litvanije!

U Tuzli je večeras odigran meč između košarkaških reprezentacija Bosne i Hercegovine i Litvanije.

U fantastičnoj atmosferi pune dvorane Mejdan, "Zmajevi" su pokušali postići treću pobjedu u isto toliko kola grupe F kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 20203. godine. Maksimalan učinak nakon dva kola u grupi F imali i naši večerašnji rivali koji su pobjedom od 78:77 u burnoj završnici stigli do omjera od 3-0. BiH je na 2-1.

Nakon prve četvrtine vodili smo sa 21:13. Džanan Musa i Miralem Halilović predvodili su "Zmajeve" sa po šest poena.

Musa: Efikasan u prvoj četvrtini (Foto: Anadolu Agency)

Drugi period počeo je u znaku Litvanaca, koji su "trojkom" Margirisa Normantasa u 14. minuti minuti prišli na samo minus dva (24:26).

Zakucavanje Laurynasa Birutisa dovelo je goste u 15. minuti na samo poen zaostatka (27:28). Halilović je već dvocifreni, sa deset poena.

Tri puta su nam skakali Litvanci u jednom napadu i pogodili preko Gytisa Radzeviciusa za izjednačenje (31:31) u 17. minuti.

Tandem Musa - Halilović vratio nas je na 36:32 u 19. minuti.

Halilović: "Zmajevi" su sjajno otvorili meč (Foto: FIBA)

Navijače je na noge podiglo spektakularno zakucavanje Amara Gegić, kojim smo poveli sa 41:35. Na poluvremenu smo vodili sa 41:36. Halilović je predvodio bh. strijelce sa 19 poena, Musa je imao 9 i Gegić 7.

No, drugi dio susreta počeo je u znaku gostiju. Košem Regimantasa Miniotasa u 24. minuti poveli su prvi put na meču (47:46).

Sjajni Halilović je za 20 minuta u igri nanizao čak 20 poena, ali i Litvanci su se raspucali. Osvaldas Olisevičius je "trojkom" u 27. minuti pogodio za plus pet gostiju (58:53).

U posljednju četvrtinu Litvanci su ušli sa četiri poena prednosti (60:56). Odlučujući period počeli smo "trojkom" Edina Atića za 59:60. Isto je Atić uradio i u 32. minuti (62:63).

Dvije nesreće u jednom napadu za "Zmajeve". Litvanci su pogodili "trojku" za 64:70 u 36. minuti, a naš kapiten Halilović napustio teren zbog povrede stopala.

Sve teža situacija za "Zmajeve". Osvaldas Olisevičius je pogodio za litvanskih plus osam (74:66) u 37. minuti.

Fanatična borbenost bh. igrača ponovo je izazvala euforiju u dvorani. Serijom 6:0 prišli smo na samo dva poena zaosatatka (72:74) dvije minute prije kraja. Potom su Litvanci promašili dva napada, mi jedan, uz po jedan prekršaj u napadu sa obje strane.

Četrnaest sekundi prije kraja, Olisevicius je pogodio je "trojku" za 77:72. Kamenjaš je nakon sedam sekundi smanjio na 74:77. Nakon brzog prekršaja na liniju slobodnih bacanja stao je Mindaugas Girdziunas, koji je pogodio samo drugo slobodno bacanje (74:78).

"Trojka" Aleksandra Lazića na drugoj strani nije mogla ugroziti pobjedu Litvanije (77:78).

Sjajna atmosfera u dvorani Mejdan (Foto: Anadolu Agency)

Sastavi: BiH: Amar Alibegović, Muhamed Pašalić 3, Edin Atić 8, Miralem Halilović 20, Amar Gegić 7, Kenan Kamenjaš 4, Sani Čampara, Džanan Musa 14, Ajdin Penava, Aleksandar Lazić, Emir Sulejmanović 5, Adin Vrabac. Selektor: Vedran Bosnić.

Podršku sa tribina imaju i Litvanci (Foto: FIBA)

LITVANIJA: Arnas Butkevičius 8, Martynas Echodas 13, Mindaugas Girdziunas 5, Margiris Normantas 7, Osvaldas Olisevičius 13, Laurynas Birutis 4, Vytenis Čizauskas 2, Tomaš Dimša 3, Regimantas Miniotas 4, Gytis Radzevičius 1, Martynas Sajus, Arnas Velička. Selektor: Kazys Maksvytis.

U drugom večerašnjem meču naše grupe, Bugarska je savladala Češku sa 79:70. Bugarima je ovo prva pobjeda, Česima treći poraz.

Inače, sa Litvancima bismo trebali igrati novi meč već u nedjelju (27. februar) kao gosti u okviru četvrtog kola grupe F, no mnogo toga je sada upitno, jer je zbog invazije Rusije na Ukrajinu i u Litvaniji proglašeno vanredno stanje.

Nakon šest kola, prve tri selekcije idu u drugu fazu kvalifikacija u kojoj će igrati ponovo u istoj grupi sa još tri selekcije iz grupe E. Bodovi iz prve faze se prenose, a igra se samo protiv tri ekipe iz grupe E. Po tri prvoplasirane nakon šest kola ide na SP.