List Politico u svom je evropskom izdanju objavio tekst u kome govori o tome kako se svijet nosi s lažnim vijestima u vezi koronavirua.
Novinari koji su radili ovu temu ističu da su slike poražavajuće.
U okviru teksta je i nekoliko pasusa pod naslovom „Bosna: Ovakvo nešto do sada nikada vidjela nisam".
U tekstu se citira Tijana Cvjetićanin, osoba koja provjerava činjenice i razotkriva lažne vijesti i osobe koje ih plasiraju.
„Balkan je već bio košnica dezinformacija koju je potstrekivala grupacija iz Rusije, kao i osobe koje žele napraviti zaradu od internetskih klikova. Zatim je došao COVID-19. Tijana Cvjetićanin, ispitivač činjenica čiji rad pokriva regiju, kaže da nikada nije vidjela da objave idu tako brzo, kako je to slučaj s vijestima povezanim s koronavirusom.
„Brojevi su ogromni. To je stvarno frustrirajuće", navodi Politico.
List dalje citira svoju sagovornicu koja se žali da platforme, posebno Facebook i Youtube, predominantni na Balkanu, gotovo i ne odgovaraju na njena upozorenja.
Cvjetićanin navodi da je objavljen video u kojem srbijanski kamiondžija tvrdi da postoji vakcina protiv koronavirusa i da je dostupna u Rusiji. Video je pregledalo više od 175.000 ljudi. Ona je prijavila takav sadržaj kao lažnu vijest. Nikakvog odgovora nije dobila.
„Mi im javljamo nešto, oni jednostavno ni ne odgovore", kaže ona.
Politico ističe da su ruski trolovi uočili šta Cvjetićanin radi i napali je. Prenose da su pljuštale prijetnje i serije uvreda. Ni tu niko nije bio uz nju.
Ona je priznala da joj sve teško pada i da teško podnosi napade, ali i šutnju onih kojima želi pomoći.