Vijesti

Potvrđen slučaj majmunskih boginja kod migranta u Blažuju: Pitali smo stručnjaka može li doći do dramatičnog širenja ovog virusa?

U migrantskom kampu u Blažuju kod Sarajeva je prije samo nekoliko dana zabilježen slučaj zaraze majmunskim boginjama.

Naime, kako je potvrđeno jedan migrant je zaražen majmunskim boginjama i to je treći slučaj ove zaraze u našoj zemlji.

Pomoćnik Federalnog ministrastva zdravstva Goran Čerkez ranije je kazao da su dvije osobe, koje su prethodno bile zaražene majmunskim boginjama, se oporavile.

Podsjetimo, prvi slučaj majmunskih boginja u Bosni i Hercegovini prijavljen je tokom jula mjeseca. Pacijent se javio Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS) gdje mu je i potvrđeno prisustvo ovog virusa.

Mišljenje stručnjaka

Kako bi provjerili da li građani imaju ponovni razlog za strah pozvali smo infektologa iz Opće bolnice "Prim. dr. Abdulah Nakaš", Ednana Drljevića. Pojasnio je nam je na samom početku razgovora da građani nemaju razloga za strah.

"Građani nemaju razloga strah jer je situacija po kontrolom. Također, ukoliko se osvrnemo i na situacije u zemljama oko nas možemo da vidimo da je stabilno te da ni u Evropi nema veće epidemije. Period inkubacije od trenutka kada je osoba izložena virusu do pojave prvih simptoma može trajati od pet do 21 dan. Bolest počinje groznicom, glavoboljom, umorom, drhtavicom i bolovima u mišićima. Majmunske boginje uzrokuju i otečene limfne čvorove", kazao je Drljević.

Dodao je kako je trenutno zaraženi migrant pod kontrolom te da je izolovan i smješten na sigurno.

Drljević: Nema razloga za strah

"Imamo protokole za majmunske boginje. Epidemiolozi intenzivno rade po tim protokolima. Njega smo izolovali i smjestili, te poduzeli sve potrebne mjere. Primarna prevencija je na strani epidemiologa. S obzirom da smo na vrijeme reagirali, ne vjerujem da može doći do daljneg širenja ovog virusa", zaključio je Drljević za Raport.

Šta znamo o majmunskim boginjama?

Majmunske boginje su isti član porodice kao i male boginje. Manje su zarazne od malih boginja i uzrokuju manje slučajeva teške bolesti.

One su virus koji uzrokuje simptome groznice, kao i karakterističan kvrgav osip. Obično je blag, iako postoje dva glavna soja - kongo i zapadnoafrički soj.

Kongo soj je teži oblik i ima stopu smrtnosti od deset odsto, dok je zapadnoafrički blaža varijanta, sa stopom smrtnosti od jedan odsto.

Majmunske boginje su česte za udaljene dijelove centralne i zapadne Afrike, a svi slučajevi bolesti van kontinenta povezuju se s putovanjem u ovo područje.

Epidemije izazivaju uzbunu jer se virusna bolest se širi bliskim kontaktom, a prvi put je pronađena kod majmuna i uglavnom se javlja u zapadnoj i centralnoj Africi. Samo povremeno se širi i drugdje.