Vijesti

Praznicima je došao kraj, učenici se vraćaju u školske klupe: Je li sve spremno za početak polugodišta?

Ove sedmice se završava i prvi dio zimskih praznika, čime u ponedjeljak započinje drugo polugodište školske godine 2021./2022.

U Bosni i Hercegovini većina učenika vraća se u klupe, tek će manji broj škola zbog epidemije nastavu pohađati online. Podsjetimo, nastava u RS je počela još prije nekoliko dana.

Organizacijski sve spremno

Kako bi provjerili da li je sve spremno za početak polugodišta i na području Kantona Sarajevo, razgovarali smo sa ministricom obrazovanja KS, Naidom Hotom Muminović. Ministrica je za Raport govorila o početku drugog polugodišta, ali i epidemiološkim mjerama.

"Nastava u drugom polugodištu počinje 31. januara 2022. godine u učionicama uz poštivanje higijensko-epidemioloških mjera po istom modelu kao i u prvom polugodištu ove školske godine. Ovu odluku donijeli smo nakon niza konsultacija sa Ministarstvom zdravstva, Zavodom za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, direktorima i direktoricama škola, sindikatima i Udruženjem „Vijeće roditelja Kantona Sarajevo“. Organizacijski sve je spremno. Naravno sve to ide uz izazove", kazao je ministrica Hota-Muminović.

Naida Hota-Muminović

Ono što je posebno zabrinule roditelje jeste i prevelik broj novozaražene djece u Srbiji i Hrvatskoj. Naime, pitali smo ministricu da li postoji strah da se isti scenario ne desi i nama.

Kako nam je kazala pomno se pratila situacija u zemljama regiona te kako navodi uistinu imaju izrazito nepovoljnu epidemiološku situaciju.

Epidemiološka slika u KS

"Pomno sam pratila situaciju u Hrvatskoj i Srbiji u posljednje vrijeme. Imaju izrazito nepovoljnu epidemiološku sliku. Naravno u takvim prilikama, kada raste ukupni broj zaraženih raste i broj zaražene djece. Mi nismo imali tako nekontrolisani rast broja zaraženih. Dobro je što smo kroz ovaj talas prošli dok su učenici bili na raspustu. Ipak, naravno, vrlo ćemo biti oprezni. Pozivat ćemo na poštivanje mjera, ne samo u školama nego svugdje. Pratit ćemo sa zdravstvenom strukom epidemiološku sliku u Kantonu Sarajevo. Reagovat ćemo brzo, ako bude potrebe", navodi Hota-Muminović.

Puno se o tome diskutovalo da li je odgovorno da učenici idu u školske klupe te da li je to prava odluka. Međutim, odluka je donesena u konsultaciji sa Ministarstvom zdravstva ali i Zavodom za javno zdravstvo KS.

"Pažljivo smo osluškivali mišljenja i stavove. Konsultovali smo se primarno sa ministrom zdravstva koji je predsjenik Kriznog štaba Kantona Sarajevo, Zavodom za javno zdravstvo Kantona Sarajevo, sa Udruženjem Vijeće roditelja, sa direktorima, sa sindikatima. Postoji koncezus da je teško zatvoriti škole, a sve drugo da bude otvoreno. Škole se zadnje zatvaraju. Idemo poštovati mjere, vakcinisati se kako bismo ublažili simptome, izbjegavati mjesta koja mogu biti rizična, pa će nam i škole biti otvorene.Pandemija i online nastava ostavila je svoj trag na mentalnom zdravlju naše djece. To pokazuje i naše istraživanje koje je Ministarstvo uradilo po prvi put. Na bazi tog istraživanja danas možemo utemeljeno govoriti o posljedicama i pozivati da poštujemo mjere", zaključila je Naida Hota-Muminović za Raport.