Predsjednik Velike narodne skupštine Republike Turske Numan Kurtulmus naglasio je u nedjelju potrebu za novim globalnim ekonomskim sistemom zasnovanim na pravdi i jednakosti, upozoravajući da svaki sistem koji koristi samo nekolicini mora oslabiti države i dovesti do sukoba i ratova.
Kurtulmus je ove primjedbe iznio na 150. Generalnoj skupštini Interparlamentarne unije (IPU) u Taškentu u Uzbekistanu, u vrijeme kada se globalni poredak suočio sa značajnim izazovima, prvenstveno zbog genocidnih izraelskih napada na Gazu, u kojima je ubijeno više od 50.600 Palestinaca, ruskog rata u Ukrajini i nametanja administracije američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Uprkos globalnim političkim i ekonomskim krizama, geopolitičkim tenzijama i potencijalnim sukobima, predsjednik turskog parlamenta je rekao da parlamentarci snose temeljnu odgovornost.
"Čak i sami događaji u Palestini, ako ostavimo po strani sve druge globalne katastrofe i sukobe, jasno pokazuju da postoji potreba za novim sistemom i novom globalnom političkom i ekonomskom arhitekturom", rekao je Kurtulmus.
Predložio je da razvoj treba dati prioritet ljudskom dostojanstvu, pravdi i inkluzivnosti u odnosu na materijalno bogatstvo.
Upozorio je da ako zakon, ekonomija i politika imaju koristi samo nekolicini, to će destabilizirati društva, oslabiti države i pogoršati globalne sukobe i ratne prijetnje.
Javno mnijenje se oblikuje kroz medijske monopole i digitalne platforme, a algoritmi postaju nevidljive sile koje usmjeravaju misaone procese u društvu, rekao je Kurtulmus i dodao da ovaj trend negativno utiče na demokratiju.
"Ako se mi, kao parlamentarci, ne umiješamo u ovaj proces, brzo idemo prema svijetu u kojem se okvir demokratije sužava", upozorio je on.
Naglasio je da postoje tri osnovne odgovornosti država i parlamenata da izgrade pravičan razvojni model: ulaganje u obrazovanje, razvoj socijalne politike i mobilizacija svih resursa za uspostavljanje pravednog ekonomskog sistema.
Kurtulmus je rekao da se parlamenti bave ne samo domaćim političkim pitanjima, navodeći međunarodnu politiku, diplomatske tenzije i globalnu borbu za moć kao oblik političkog pejzaža.
On je naglasio da parlamenti moraju razviti perspektivu zasnovanu na miru, dijalogu i saradnji, izvan ratova i sukoba.
Kurtulmus je rekao da je moralna obaveza dijeliti istinu koja svima gleda u lice, misleći na izraelski rat u Gazi.
On je istakao da je od oktobra 2023. godine brutalno ubijeno više od 50.600 nevinih ljudi, što ga čini jednim od najvećih genocida u ljudskoj historiji.
"Nažalost, nijedna institucija u globalnom sistemu ne čini ništa niti je u stanju spriječiti ovaj masakr, genocid i zločin protiv čovječnosti. Glasovi koji se dižu često su slabi i nesposobni da traže prava nedužnog palestinskog naroda", rekao je.
Razvoj događaja u Palestini opisao je kao lakmus test za globalnu pravdu i savjest, dodajući: "Čak i sami događaji u Palestini, ako ostavimo po strani sve druge globalne katastrofe i sukobe, jasno pokazuju da postoji potreba za novim sistemom i novom globalnom političkom i ekonomskom arhitekturom".
Pozvao je sve, sve svjetske parlamente, da rade zajedno na uspostavljanju novog, pravednog i ravnopravnog političkog i ekonomskog okvira.
Dodao je da će rad u tom pogledu biti najveći doprinos čovječanstvu.