Do hipotermije dolazi kada tijelo gubi toplotu puno brže nego što je proizvodi. Radi se o stanju koje ako se ne liječi, može dovesti do oštećenja mozga i zastoja srca.
Normalna tjelesna temperatura kreće se od 36 do 37 stepeni Celzijusa na površini kože, a na sluznicama (usne šupljine i rektalno) te u uhu mjeri 0,5 – 1 stepen više. Uz to je prirodno temperatura u jutarnjim satima niža za oko 0,3 stepeni od one u večernjim satima.
Zašto se javlja niska temperatura?
Niska tjelesna temperatura može biti i posljedica izlaganja hladnom vremenu ili dugom boravku u vodi. Stanja koja uzrokuju hipotermiju mogu biti: nošenje neadekvatne odjeće, provođenje puno vremena u hladnoj vodi, bez zaštite
boravak u hladnim prostorijama
Simptomi hipotermije
- drhtanje tijela (jedan od prvih simptoma)
- zamuckivanje
- hladni dlanovi i stopala
- polagano, plitko disanje
- slab puls
- nespretnost
- zbunjenost
- kratkoročni gubitak memorije
- gubitak svijesti
- svjetlo crvena koža
- pospanost
Šta sve može biti uzrok hipotermiji?
Neće se kod svake osobe izložene hladnoći razviti hipotermija. Geni i tolerancija na hladnoći igraju tu veliku ulogu. No nekoliko faktora može utjecati na rizik:
- Umor: Koliko dobro tolerirate hladnoću može ovisiti o nivou energije
- Starost: Tijelo i njegove mogućnosti se mijenjaju
- Mala djeca: Djeca gube toplinu puno brže nego odrasli
- Alkohol i droge: Zbog alkohola ćete se osjećati zagrijano, ali tijelu puno brže gubi temperaturu kada je pod utjecajem alkohola i droga
Kako prevenirati hipotermiju?
Ako se ne radi o posljedici zdravstvenog stanja, onda se potrebno zaštiti od hladnoće, dobro poznavati svoje granice i pripremiti se za aktivnosti koje vas mogu dovesti do ovog stanja.