Vijesti

Prije 5 godina ratni zločinac Praljak popio je otrov u haškoj sudnici

Na današnji dan prije tačno pet godina Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju u Hagu osudio je pravomoćno čelnike tzv. Herceg-Bosne na ukupno 111 godina zatvora. Time im je potvrđena prvostepena presuda. Ono što je svakako obilježilo ovaj dan je i postupak bivšeg načelnika Glavnog štaba Hrvatskog vijeća obrane (HVO) Slobodan Praljak. Naime, on je prije pet godina tokom čitanja presude u Haškom sudu popio otrov. 

Slobodan Praljak: 'Otrov sam popio'

Nakon što mu je izrečena presuda od 20 godina zatvora, Praljak je kazao: "Slobodan Praljak nije ratni zločinac, s prijezirom odbacujem ovu vašu presudu. To je otrov koji sam popio".

Kako su tog, 29.11.2017. godine pisali mediji Praljak je u sudnicu došao nasmijan. S osmijehom se i pozdravio sa sudijom. Međutim, čim mu je izrečena presuda, penzionisani general je izgovorio da to odbija. Smrt uživo pratilo je nekoliko miliona ljudi. 

U tom trenutku izricanje presude je prekinuto, a u Haški tribunal su došle ekipe hitne pomoći i policije.

Tada se čak nekoliko sati se nije znalo stanje Praljaka, kao ni je li zaista popio otrov. Ali je portparol Haškog tribunala potvrdio njegovu smrt rekavši da je preminuo u bolnici poslije popijenog otrova.

Nakon Praljkove smrti nastala je sumnja da po holandskom zakonu postoji mogućnost da su izvršena dva kaznena djela. Prvo kazneno djelo odnosi se na to da je supstanca koju je Praljak popio zabranjena temeljem Zakona o lijekovima. Istraga je pokazala da se radilo o ubojitoj dozi kalij-cijanida rastvorenog u vodi. Ta supstanca se doduše ne može tek tako nabaviti, no prema Zakonu o lijekovima posjedovanje kalij-cijanida nije kazneno djelo.

Najpoznatiji otrov

Ovo je vjerovatno i najpoznatiji otrov, jer su ga tokom historije koristile mnoge ubice koje su željele da uklone svoju metu "prirodnom smrću". S obzirom da smrt koja uslijedi poslije trovanja cijanidom izgleda kao srčani udar. Ukoliko su koncentracije cijanida visoke, smrt nastaje tako reći trenutno sa zastojem rada srca i gubitkom svijesti. 

No, druga sumnja se odnosila na to da je Praljak dobio pomoć od drugih prilikom pripreme samoubistva. Prema izjavama svjedoka tada se moglo zaključiti da je Praljak već duže razmišljao o samoubistvu. Tako je Praljak, naprimjer, dao da se njegove lične stvari upakuju kako bi se otpremile u Hrvatsku. I u raznim se prilikama opraštao od određenih osoba. Nakon njegove smrti pronađeno je oproštajno pismo u kojem je Praljak napisao svojoj porodici da je još davno donio odluku da okonča svoj život, u slučaju da bude proglašen krivim.