liga prvaka

Pritisak? Kakav pritisak? Legenda o Realu sinoć se potvrdila istinitom

Kada su ovog sedmice menadžera Thomasa Tuchela pitali da procijeni izazov Bayern Munchena protiv Real Madrida u polufinalu UEFA Lige prvaka, zastao je na sekundu prije nego što je objasnio da se neće suočiti samo s momčadi, već i s "mitom".

Španski velikani bili su toliko uspješni na glavnom europskom klupskom turniru, rekao je, da to ne može biti samo slučaj talenta i iskustva, već i nešto gotovo nadnaravno. Šta god da radi Real Madrid u ovom takmičenju, ponovno je bilo vidljivo na Allianz Areni u utorak.

Bayern je bio bolji, ali to nije dovoljno

U noći velikih razlika na travnjaku, Bayern je nadmašio Real po gotovo svim statističkim brojkama. No, kada uzvratna utakmica započne na Santiago Bernabeuu za osam dana, Real Madrid će biti na pole positionu da stigne do finala na Wembleyju u junu zahvaljujući remiju 2:2 osiguranom u Munchenu.

Nema druge ekipe na svijetu koja zna prijeći preko crte kao Real Madrid u Ligi prvaka i odavde bi bilo iznenađenje da sljedeće sedmice ne završe posao u Španiji i daju si priliku za rekord, osvajanje 15. naslova, piše ESPN.

Nakon toga, Tuchel je ostao frustriran, ali sve je to već vidio. "Real Madrid je to već radio, postigavši ​​dva gola iz dvije prilike", rekao je na konferenciji za medije nakon utakmice.

Ova utakmica nije gotova i Bayern ima još 90 minuta da preokrene. Ali kad su se njihovi igrači uhvatili za ruke ispred Sudkurvea koji je još uvijek poskakivao nakon posljednjeg zvižduka, izgledali su kao skupina koja razmišlja o tome što bi moglo biti. Prvih 20 minuta nadigrali su Real Madrid, ali nisu uspjeli zabiti.

Potom su, vodivši sa 2:1 početkom drugog poluvremena, propustili priliku doći do trećeg. Bio je to još jedna naporna sedmica za Tuchela, kojeg je počasni predsjednik Bayerna Uli Hoeness optužio da ne može "razvijati" igrače, ali može biti zadovoljan svojim taktičkim ugađanjem uvođenjem Raphaela Guerreira u poluvremenu i rastezanjem igre s krilni igrači Leroy Sané i Jamal Musiala ubrizgali su svojoj momčadi dovoljno elana da postignu dva brza gola.

No, na kraju, priča je bila o Real Madridu, auri šampionske momčadi i toj mitskoj prisutnosti koju niko ne može doprijeti. Često se pripremama za te utakmice -- dva europska teškaša koji se bore u poslovnom dijelu najprestižnijeg klupskog natjecanja na svijetu -- dominira priča o pritisku.

Pritisak? Kakav pritisak?

Ali Real Madrid ima igrače poput Viníciusa Júniora. U trećoj minuti su ga četvorica Bayernovih igrača jurišala na autliniji samo da bi ih sve secirao ležernim udarcem lopte prema suigraču kao da se prepucavao sa svojim prijateljima na ulici. Pritisak? Kakav pritisak?

Nije bilo panike ni kada je, nakon 40 sekundi, Bayern probio s tri dodavanja od vratara Manuela Neuera do Sanéa, a Andriy Lunin je bio prisiljen rano obraniti. 75.000 domaćih navijača urlalo je s odobravanjem, ali činilo se da to nije ostavilo dojam na spore otkucaje srca Viníciusa, Nacha, Antonija Rüdigera i Tonija Kroosa.

Kroos je nekada igrao za Bayern i nemilosrdno su ga izviždali dok je vijugao kako bi izveo korner u prvom poluvremenu. Njemački veznjak je oličenje ove momčadi, s iskustvom da uspori igru ​​kada je to potrebno, ali i kvalitetom da je ubrza kada se ukaže prilika.

Uočivši Viniciusa kako juri iza leđa Kim Min-Jaea sredinom prvog poluvremena, provukao je precizni pas za Brazilca i postigao pogodak prvim udarcem Real Madrida ove večeri. Brazilac se pridružio prestižnoj skupini -- Cristiano Ronaldo i Jari Litmanen jedini su igrači koji su zabili u tri uzastopna polufinala Lige prvaka. Nakon što su Tuchelove izmjene pomogle Bayernu da postigne dva gola u četiri minute početkom drugog poluvremena od Sanea i jedanaesterac Harryja Kanea, izgledalo je kao da je možda jednom zvjezdana prašina Real Madrida izgubljena u letu. Ne baš.

Dobivši jedanaesterac u zadnjim minutama nakon što je Rodryga povukao Kim nakon rijetkog poteza prema naprijed, Vinicius ga je sklonio i poslao svoju momčad natrag u Madrid s zamahom i obećanjem još jednog finala.

Bio je to njihov sedmi gol u posljednjih 15 minuta utakmica Lige prvaka ove sezone, rekord koji nijedna druga momčad ne može mjeriti, menadžer Carlo Ancelotti savršeno je to sažeo na svojoj konferenciji za novinare nakon utakmice; Real Madrid je učinio dovoljno i neće se mnogo sada kladiti protiv njih da isto učine na Bernabeuu.

"Bayern je pokazao svoje najbolje kvalitete, a mi smo samo dio", rekao je Ancelotti. "Igramo protiv velikog protivnika i sve je još otvoreno. Trebamo najbolju verziju Real Madrida, a nismo je vidjeli danas. Ipak, imamo velike šanse doći do finala.", dodao je Don Carlo.

I to je, ukratko, Real Madrid. Ne u svom najboljem izdanju, ali još uvijek tu u Ligi prvaka. Opet.