Supernova je spektakularna smrt zvijezde, kozmički događaj kojeg se može promatrati s nesmiljene udaljenosti. Hubble je tokom promatranja zvijezda ulovio snimak jedne takve eksplozije koja se dogodila u ranoj eri svemira - prije 11 milijardi godina. Mjesta poput ovih nalaze se blizu 'središta svemira' koji je, podsjetimo, u ovom trenu star 13,8 milijardi godina.
'Ovo je prvi detaljni uvid u supernovu koja je eksploridala u tako ranom dijelu povijesti svemira' piše u službenoj objavi svemirske agencije.
Bespuća svemira
Hubble, zajednički projekt američke NASA-e i evropske ESA-e, satelitski je teleskop koji je čovječanstvu pružio neuporedive poglede prema bespućima svemira, a ovu je eksploziju vidio čak tri puta zahvaljujući fenomenu gravitacijskih leća. Galaksije zbog gravitacijske sile mogu poslužiti kao kozmička povećala koja teleskopima mogu pomoći vidjeti udaljene objekte poput te supernove. Galaktički roj Abell 370 je u ovom slučaju poslužio kao serija povećala kojima su astronomi lakše pratili evoluciju supernove u rasponu od nekoliko dana, piše Cnet.
Na slikama možemo vidjeti galaktički roj Abell 370 (lijevo) koji je povećao razne stadije supernove. Na četiri desne slike možemo vidjeti varijacije Hublleovog pogleda prema supernovi tokom nultog, drugog i osmog dana.
Na slikama možemo vidjeti galaktički roj Abell 370 (lijevo) koji je povećao razne stadije supernove. Na četiri desne slike možemo vidjeti varijacije Hublleovog pogleda prema supernovi tokom nultog, drugog i osmog dana.
Hubble je snimio svojevrsni vremenski raspon eksplozije.
'Poveznica ovih slika je vatrena kugla supernove koja se pojavljuje u nekoliko različitih boja' kažu iz NASA-e. 'Slike su došle u različitim vremenskim razdobljima zbog različitih vremena putovanja svjetla. Kasnije su slike 'odgođene' zato jer je svjetlo doslovno putovalo dulje kroz 'doline' izobličenog svemira'.
Wenlei Chen, autor naučnog rada o supernovi i istražitelj koji radi na postdoktoratu kaže da je vrlo rijetko vidjeti snimke studije supernove u ovako ranom stadiju, zato jer su ti stadiji uglavnom vrlo kratki.
Masivna zvijezda
Hubbleove slike prikazuju fenomen tokom samog početka eksplozije, drugog dana i osmog dana. Plava boja koja indicira više temperature prelazi u crvenu (hladnije temperature).
'Imate masivnu zvijezdu, jezgra joj se uruši, nastane odar, zagrije se i onda se tijekom tjedna ohladi' rekao je voditelj studije Patrick Kelly. 'Mislim da je ovo jedna od najnevjerovatnijih stvari koje sam ikad vidio'.
Tim astronoma je također i izračunao veličinu bivše zvijezde, zaključivši da je bila oko 500 puta veća od našeg Sunca. Masivna zvijezda bila je crveni superdiv sličan puno popularnijem Betelgeuseu.
Naučnici su supernovu uspjeli prepoznati analizom Hubbleovih sakupljenih podataka. Teleskop je, podsjetimo, u svemiru preko 30 godina te do danas nije prestao slati nova otkrića. Ova studija dokazuje da se u podacima sakupljenima uz pomoć ove promatračnice nalazi još neotkrivenog blaga.