Da li će Upravni odbor Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) zaista odustati od svog stava da Ismet Gavrankapetanović bude novi generalni direktor i, umjesto njega, zatražiti da federalni ministar zdravstva Nediljko Rimac da saglasnost za imenovanje drugorangiranog kandidata s konkursa, doktora Alena Pilava?
Informacije s KCUS-a govore da raspoloženje pojedinih članova Upravnog odbora ide upravo u tom smjeru te da bi se o odluci da Pilav, inače uposlenik ove ustanove, bude novi kandidat trebalo raspravljati na prvoj narednoj sjednici u ovom mjesecu.
Pravne dileme
No, s obzirom na to da je čitav proces (ne)izbora direktora pratilo mnogo pravnih "zavrzlama", pitali smo člana Upravnog odbora KCUS-a Ajdina Zulića ima li uopće ovo tijelo zakonski osnov da s prvorangiranog Gavrankapetanovića tek tako "pređe" na slabije plasiranog kandidata?
"Prvo, ne znam šta je bilo na sjednici, kakvi su zaključci doneseni, odnosno kakva je interpretacija onoga što se eventualno zaključilo i s tog aspetka bilo bi neprofesionalno da komentiram šta je bilo na samoj sjednici dok ne dobijem zapisnik.
Međutim, kad je konkretno u pitanju mogućnost da se Upravni odbor odluči za nekog drugog kandidata, to nije opcija koja je isključena, ali za sve to morate imati nekakav pravni osnov.
Da li Vi, kao Upravni odbor, u ovom momentu imate taj osnov?
Po meni, nisu ispunjeni uvjeti da se stavi van snage odluka o izboru Gavrankapetanovića, jer mi smo imali jedan prvostepeni proces, odnosno zahtjev ministru. Poslije toga smo se obratili Vladi Federacije Bosne i Hercegovine.
U slučaju da nam se Vlada ne obrati, mi imamo još mogućnost sudske zaštite. Znači, možemo tražiti da se putem suda donese drugostepeno rješenje o imenovanju Gavrankapetanovića.
Negativna odluka
Znači, prvo morate iscrpjeti sve pravne mogućnosti, a ako na kraju bude negativna odluka, koja je potvrđena drugostepeno, onda se u tom slučaju može ići prema tome da se razmatra sljedeći kandidat.
A po mom mišljenju, mi nismo ispunili sve mogućnosti da bismo mogli donijeti odluku da Gavrankapetanović više nije naš kandidat i da se razmatra neko drugi.
Iduće pitanje možda će Vam zvučati smiješno, ali s obzirom na to "obrazloženje" koje je navedeno kao razlog nedavanja saglasnosti Gavrankapetanoviću, može li ministar reći da mu se "ne sviđa frizura" nekog kandidata ili nešto slično i da to bude validno obrazloženje za nedavanje saglasnosti?
Može, jer na osnovu toga što je sada radio, može raditi i za svakog drugog kandidata.
Dovoljno je reći da uskraćuje saglasnost jer "po njemu ne ispunjava uvjete", kao što je dostavio za Gavrankapetanovića, i to je to.
Ako je ministar zaključio da "ne valjaju papiri" profesora Gavrankapetanovića, zar to ne otvara pitanje rada komisije KCUS-a koja je razmatrala kandidature i zar, na određeni način, ne kompromitira i dovodi u pitanje legalnost cijelog procesa izbora novog generalnog direktora?
Ako se prihvati argumentacija ministra onda je u suštini jako upitno da li je komisija koja je pregledala dokumentaciju i utvrdila da isti ispunjavaju uvjete uradila to brižjlivo i pažljivo, kako treba.
A to isto vrijedi i za sve ostale kandidate, šta su cijenili kod njih.
Tako da teoretski, gledajući s pravne strane, postoji mogućnost da oni nisu obavili posao kako treba i da možda nijedan od kandidata koji su se prijavili na javni konkurs za izbor i imenovanje generalnog direktora KCUS-sa nije ispunio uvjete koji su traženi u propisu.
Imate i taj dio koji ostaje otvoren i to je pitanje je koje treba pogledati i raspraviti.
Kako provesti verifikaciju?
Najveći problem je pravilnik koji je Ministarstvo donijelo nekad 2020. godine koji je predvidio proces verifikacije, ali ne i nikakav drugi akt kojim bi provodilo tu verifikaciju, na koji način.
Također, kad je u pitanju sporni certifikat koji kandidati moraju imati prema konkursu, nikada nije definirano kako se, kad protekne tri godine, treba obnoviti znanje, na koji način, ko će izdati dokaz...
To je dovelo sada do ovog vakuuma.
Kad bi sada ovo otišlo na sud, to je nešto što bi svaki kandidat mogao lako dokazati, a to je da pravilnik nije dobro napravljen i da nije sprovodiv.
Meni je žao što se ministar upustio u taj nekakav vid cijenjenja nečega iako zna i sam da pravilnik nije dobar, da nije sprovodiv. Sada su se pokazali svi nedostaci.
Znači, vjerujete da bi doktor Gavrankapetanović u slučaju da bude odbačen kao kandidat za generalnog direktora, imao sve elemente da pravdu traži na sudu?
I ne samo on. Ako bismo se zadržali na principu koje je dalo Federalno ministarstvo zdravstva, nijedan kandidat ne bi imao uvjete.
Mi bismo morali sve kandidature odbaciti.
To bi onda otvorilo mogućnost da sve i jedan kandidat koji je učestvovao s pravom podnese tužbu i dokazuje da ispunjava uvjete, a da pravilnik po kojem ministar cijeni nije savršen.