Region

Procurio konačni prijedlog sporazuma za Kosovo. Sada je jasno zašto Vučića “boli glava”

Francusko-njemački sporazum kojim je predviđeno konačno rješenje za Kosovo u pregovorima Beograda i Prištine procurio je u javnost.

Kako saznaje Nova, verzija koja se stigla u javnost bit će podložna izmjenama i dopunama tokom pregovora dvije strane.

Dokument predviđa normalizaciju odnosa dvije strane. Kako navode izvori Nove, ovo nije konačni prijedlog i podložan je izmjenama.

Ovo su članovi dokumenta:

Dobrosusjedski odnosi

Član 1.

Кosovo i Srbija će razvijati normalne, dobrosusjedske odnose međusobno zasnovane na jednakim pravima.

Član 2

Кosovo i Srbija će se rukovoditi zajedničkim težnjama ka članstvu u Evropskoj uniji.

Član 3.

U skladu sa SSP-om (Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju) koji su potpisale obje strane, Кosovo i Srbija će sve sporove između sebe rješavati isključivo mirnim putem.

Uzdržat će se od prijetnje ili upotrebe sile. Oni ponovo potvrđuju nepovredivost sada i u budućnosti granica koje postoje između njih. Obavezuju se da će u potpunosti poštovati međusobni teritorijalni integritet.

Član 4

Кosovo i Srbija polaze od pretpostavke da nijedna od dvije strane ne može predstavljati drugu u međunarodnoj sferi niti djelovati u njeno ime.

Regionalna sigurnost

Član 5

Кosovo i Srbija će promovisati mirne odnose na Zapadnom Balkanu i doprinijeti regionalnoj bezbjednosti i saradnji u Evropi.

Član 6.

Кosovo i Srbija postupaju uz uzajamno poštovanje nadležnosti svake strane.

Član 7.

Кosovo i Srbija izjavljuju spremnost da regulišu praktična i humanitarna pitanja u procesu normalizacije svojih odnosa.

Oni će zaključivati sporazume u cilju razvoja i unapređenja na osnovu ovog Ugovora i na obostranu korist saradnje u oblasti ekonomije, nauke i tehnologije, saobraćaja, pravosudnih odnosa, pošte i telekomunikacija, zdravstva, kulture, sporta, životne sredine i drugim oblastima.

Kosovo: Dopunski protokol

Detalji su dogovoreni u Dopunskom protokolu.

Član 8.

Кosovo i Srbija razmjenjuju stalne misije. Oni se osnivaju u sjedištu odgovarajuće Vlade. Praktična pitanja u vezi sa uspostavljanjem misija bit će obrađena posebno.

Član 9

Кosovo i Srbija su saglasni da ovaj Ugovor neće utjecati na bilateralne i multilateralne međunarodne ugovore i sporazume koje su oni već zaključili ili se na njih odnose.

Podsjetimo, detalji u vezi s njemačko-francuskim prijedlogom za rješavanje kosovskog pitanja, objavljeni su prvi put u albanskim medijima.

Tek nekoliko dana kasnije, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je vidio ovaj dokument vezan za Kosovo. Rekao je da je odbio da ga primi, ali da ne zna da li će to uraditi.

„Boli me glava“, rekao je Vučić krajem septembra kada su se prvi put pojavili obrisi prijedloga.

Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je rekla da EU podržava njemačko-francuski prijedlog.