Politika

Promjene na američkoj crnoj listi: Ratni zločinci izbrisani nakon smrti

Američko ministarstvo finansija izvršilo je promjene na svoj listi sankcioniranih osoba odnosno na svojoj tzv. crnoj listi.

S Balkana odnosno BiH s liste sklonjene su tri osobe: Jovan Đogo, Momčilo Krajišnik te Dragan Nikolić.

Sva trojica su preminula, pa se zbog toga u brišu s crne liste.

Obavijest na stranici Ministarstva

Jovan Đogo

Jovan Đogo bio je šef obezbjeđenja osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića.

On je bio optužen za pomaganje Mladiću u skrivanju. Bio je šef biroa VRS u Beogradu.

Umro je augustu 2008. godine u Beogradu nakon teške bolesti.

Momčilo Krajišnik

Momčilo Krajišnik bio je osnivač SDS-a, te prvi predsjednik NSRS.

Ratnog predsjednika Skupštine Republike Srpske i prvog člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz Republike Srpske, Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) u Hagu, 2009. godine pravosnažno je osudio na 20 godina zatvora zbog zločina nad nesrpskim stanovništvom u Bosni i Hercegovini.

Žalbeno vijeće poništilo je dio prvostepene presude u dijelu kojim je osuđen za istrijebljenje, ubistva i djelimično progon.

„Žalbeno vijeće je odbacilo žalbu tužioca, a djelimično usvojilo žalbe amicus curiae i Krajišnika. Iako Krajišnikove osude po tri tačke optužnice – deportacija, prisilno premještanje i progoni zasnovani na tim zločinima – i dalje stoje, Pretresno vijeće je pogrešno Krajišniku pripisalo krivičnu odgovornost za dvije druge tačke i većinu zločina pomenutih u 4. i 5. dijelu presude“, naveo je sudija Fausto Pocar, obrazlažući pravosnažnu presudu.

Žalbeno vijeće Haškog tribunala smanjilo je, tako, prvostepenu presudu izrečenu u septembru 2006. godine, kojom je Krajišnik bio osuđen na 27 godina zatvora.

Optužnica protiv Krajišnika podignuta je 25. februara 2000. godine. Uhapšen je na Palama i prebačen na Međunarodni sud 3. aprila 2000.

Iz zatvora u Velikoj Britaniji na slobodu je pušten 2013. godine, nakon dvije trećine odležane zatvorske kazne.

Umro je od korone u septembru prošle godine.

Do svoje smrti Krajišnik je obavljao funkciju predsjednika asocijacije Stvaraoci Republike Srpske koju su krajem 2016. godine osnovali ljudi koji su bili u vlasti u vrijeme uspostavljanja Republike Srpske 1992. godine.

Prvi sabor Asocijacije održan je u novembru 2016. godine na Jahorini, a u povodu 25 godina od održavanja prve Skupštine srpskog naroda u BiH, kada je i usvojena Deklaracija o očuvanju Srpske, u kojoj se pozivaju političke stranke u Republici Srpskoj da se ujedine i saglase o vitalnim nacionalnim interesima.

U julu 2020. godine Asocijacija je izdejstvovala potpisivanje "Izjave o podršci inicijativi za rješavanje pitanja stvaralaca Republike Srpske", a koju su na Palama popisale stranke koje participiraju u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS).

Dragan Nikolić

Dragan Nikolić je 2003. godine pred Haškim tribunalom priznao krivicu za ratne zločine počinjene tokom 1992. godine u logoru Sušica kod Vlasenice, čiji je bio komandant. Nikolić je, u dogovoru sa Tužilaštvom, priznao krivicu za progon nesrpskog stanovništva na rasnoj, vjerskoj i političkoj osnovi, za mučenje, silovanje i ubistvo, zločine koji se karakterišu kao zločini protiv čovječnosti. Tužilaštvo je predložilo da za navedene zločine Nikoliću bude određena kazna od 15 godina zatvora.

Priznajući krivicu Nikolić se složio sa navodima optužnice po kojoj su u aprilu 1992. godine pripadnici JNA, odnosno Novosadskog korpusa, paravojne jedinice i lokalni Srbi zauzeli Vlasenicu. Po zauzimanju grada uslijedilo je protjerivanje muslimanskog stanovništva, tako da u septembru 1992. u gradu više nije bilo Muslimana, iako su do početka rata činili većinu u Vlasenici. Dragan Nikolić složio se sa navodima optužnice da je kao dio procesa protjerivanja nesrpskog stanovništva iz Vlasenice osnovan logor Sušica, kroz koji je od maja do oktobra 1992. godine prošlo oko 8.000 ljudi.

Muškarci su premlaćivani i ubijani, a žene silovane, priznao je Nikolić i potvrdio da su prije napuštanja zatvora i Vlasenice Muslimani morali da potpišu izjavu da odlaze dobrovoljno i da se odriču svoje imovine.

Optužnica protiv Nikolića, podignuta 1994. godine, prva je koju je Haški tribunal podigao za zločine počinjene u bivšoj Jugoslaviji. Nikolić je uhapšen u aprilu 2000. godine u okolini Smedereva, a prilikom prvog pojavljivanja u sudnici izjavio je da se ne osjeća krivim ni po jednoj tački haške optužnice.

Umro je u Vlasenici u junu 2018. godine.