Region

Protest u Beogradu počeo minutom šutnje za ubijene u Gradačcu

Građanski protest "Srbija protiv nasilja", 15. po redu, počeo je večeras u Beogradu ispred Skupštine Srbije.

Protest u Beogradu počeo minutom šutnje za ubijene u Gradačcu. Prema najavi organizatora, proevropske srbijanske opozicije, protestna kolona će se uputiti ka zgradi Vlade Srbije, javlja AA.

Protesti počeli u Beogradu

Protesti su počeli u Beogradu. Zatim su se proširili na mnoge gradove Srbije, nakon dva masovna ubistva početkom maja u kojima je ubijeno 19 ljudi, od čega devetoro đaka jedne beogradske osnovne škole.

Građani već tri mjeseca svake sedmice traže institucionalnu odgovornost onih koji su, prema njihovom mišljenju, svojim postupcima ili odsustvom reakcije doprinijeli promociji nasilja u društvu što je dovelo do masakra.

Traže se ostavke članova Savjeta Regulatornog tijela za elektronske medije zbog toga što nisu reagovali na promociju nasilja u rijalitijima emitovanih na privatnim televizijama sa nacionalnom pokrivenošću i rukovodstva Radio-televizije Srbije zbog toga što je ta televizija, prema njihovim tvrdnjama, promovisala nasilje kroz pojedine segmente svog programa.

Traži se i gašenje pojedinih štampanih medija i ukidanje programa i nacionalnih frekvencija televizijama Pink i Happy jer, kako kažu, promovišu nasilje i mržnju.

Traže smjene

Građani traže i smjenu ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića i direktora Bezbjednosno-informativne agencije Aleksandra Vulina.

Broj građana koji učestvuju u protestu primjetno je opao u odnosu na nekoliko prvih protesta, najmasovnijih otkako Aleksandar Vučić vlada Srbijom.

To se objašnjava sezonom godišnjih odmora zbog kojih su mnogi građani otputovali. Srbijanska opozicija tvrdi da će na jesen ponovo pojačati pritisak na vlast.

S druge strane, uprkos snažnom nevremenu proteklog vikenda, građani su po pljusku i grmljavini blokirali most Gazela preko koga prolazi međunarodni auto put koji spaja jug i sjever Evrope.

Vučić je nekoliko puta pozivao predstavnike opozicije na razgovor. Međutim, oni to odbijaju dok zahtjevi protesta ne budu ispunjeni.