Svijet

Prvi čovjek Huaweija izazvao paniku svojim pismom: Katastrofa prijeti Kini i svijetu

Osnivač Huaweija uputio je oštro upozorenje za budućnost tehnološke kompanije, izazvavši uzbunu iskrenošću svoje procjene i onoga što ona signalizira manjim kompanijama usred kineskih ekonomskih problema i globalne krize.

U internom memorandumu koji je procurio, Ren Zhengfei rekao je osoblju Huaweija da će "zahlađenje osjetiti svi" i da se kompanija mora usredotočiti na profit umjesto na tok novca i širenje ako želi preživjeti sljedeće tri godine, što ukazuje na daljnja smanjenja radnih mjesta i oduzimanje investicija.

"Sljedeće desetljeće bit će vrlo bolno historijsko razdoblje, budući da globalna ekonomija nastavlja propadati", rekao je Ren, ukazujući na pandemiju, kao i na utjecaj rata u Ukrajini i "stalnu blokadu" SAD-a na neke kineske poslove.

“Huawei mora smanjiti sva pretjerano optimistična očekivanja za budućnost i do 2023. ili čak 2025., moramo učiniti preživljavanje najvažnijom smjernicom, i ne samo preživjeti, već preživjeti s kvalitetom.”

Kineska ekonomija pod pritiskom je faktora uključujući ograničenja izazvana pandemijom, krizu u industriji nekretnina i pad međunarodnih odnosa. Ne očekuje se da će zemlja ove godine postići svoj cilj ekonomskog rasta od 5,5%.

Huawei, koji se redovito navodi kao najveća kineska kompanija, radi na upravljanju velikim padom prihoda i dobiti. Prihodi su pali 14% u prva tri mjeseca 2022., a neto profitna marža smanjila se na 4,3%, s 11,1% godinu dana ranije, u tri mjeseca do marta.

Bilo je to žarište američko-kineskih napetosti, pri čemu su Washington i drugi zapadni partneri ograničavali Huawei na svojim tržištima zbog zabrinutosti za nacionalnu sigurnost. Kompaniji je također zabranjena kupnja neke strane tehnologije.

“U prošlosti smo prihvatili ideal globalizacije i težili služiti cijelom čovječanstvu, pa šta je naš ideal sada?” napisao je Ren.

“Preživjeti i zaraditi malo novca gdje možemo. S tog stajališta moramo prilagoditi tržišnu strukturu i proučiti što se može učiniti, a od čega odustati.”

Renov dopis postao je viralan na kineskim društvenim medijima, podijelilo ga je i raspravljalo o njemu više od 100 miliona korisnika, a neki su izrazili strah od toga šta to znači za obične ljude i mala preduzeća ako kompanija veličine Huaweija šalje takva upozorenja.

“Posljednja osoba koja je rekla takve stvari bio je Vankeov Wang Shi i tada su nekretnine bile u opasnosti”, rekao je jedan komentator, misleći na izvršnog direktora državne kompanije za razvoj nekretnina.

Nekoliko ih je okrivilo SAD, a jedan je komentator rekao da je Huaweijeva ekspanzija "naglo prekinuta pod bjesomučnim potiskivanjem Sjedinjenih Država".

Linghao Bao, analitičar u Trivium China, rekao je da je globalna ekonomija u lošem stanju i da nije neobično rezanje troškova u recesiji. “Razlog zašto su se riječi Rena Zhengfeija istaknule je način na koji je to rekao. Zvučao je kao da je u panici”, rekao je.

“Osim toga, trenutno je politički osjetljivo vrijeme. Još samo nekoliko mjeseci dijeli nas od 20. kongresa stranke. Kao što znate, ekonomski učinak povezan je s legitimitetom stranke.”

Profesor Steve Tsang, direktor kineskog instituta SOAS, rekao je da Ren uživa status koji bi mu mogao omogućiti da govori slobodnije od drugih i da ga treba shvatiti ozbiljno.

"Kada neko poput Rena prizna s koliko se problema nacionalni prvak poput Huaweia može suočiti zbog američkih sankcija, to doista ukazuje da je šira kineska ekonomija također ranjiva", rekao je Tsang. “Ali to je, kako se kaže, iznad njegovog platnog razreda i stvar je Xi Jinpinga da odluči kako će se pozabaviti. Pitanja su hoće li Xi imati pragmatizam i viziju Rena da smisli nešto što bi moglo biti jednako učinkovito kao ono što Ren iznosi za Huawei.”

Kineska vlada ove je sedmice najavila dodatnih 146 milijardi dolara u poticajnom financiranju i 19 novih mjera za rješavanje ekonomske štete izazvane pandemijom i oštrim odgovorima zemlje, kao i krizom u industriji izgradnje nekretnina.

Opsežna i nepredvidiva ograničenja rada poremetila su tvorničku proizvodnju, opskrbne lance i opću ekonomsku aktivnost, posebno među malim preduzećima. Privatni sektor osigurava trećinu svih radnih mjesta u Kini i stvara 90% novih urbanih radnih mjesta, prema državnim medijima.

Nezaposlenost mladih dosegnula je u julu najvišu razinu svih vremena od 19,9%, a opća stopa nezaposlenosti u gradovima ostala je na relativno visokoj stopi od 5,4%. Isplate osiguranja za nezaposlene također su dosegle rekordnu visinu u junu.

"Usred sporadičnih izbijanja Covida-19 u nekim regijama od početka ove godine, potražnja za poslom na tržištu je smanjena, a neke kampanje zapošljavanja su otkazane ili odgođene", Zhang Ying, direktor za promicanje zapošljavanja u ministarstvu ljudskih resursa i socijalne sigurnosti, rekao je na konferenciji za novinare u četvrtak.

"Neki mladi lovci na posao naišli su na nove poteškoće."