dat će odgovore

Prvi uzorci ikada prikupljeni s “daleke strane” Mjeseca stigli na Zemlju

Kineska lunarna sonda vratila se na Zemlju, čime je ta država postala prva koja je donijela uzorke s udaljene strane Mjeseca.

Kapsula za ponovni ulazak sonde Chang'e spusstila se u sjevernoj kineskoj regiji Unutrašnje Mongolije oko 14 sati po pekinškom vremenu (osam ujutro po centralnoevropskom), noseći mjesečevo tlo prikupljeno ranije u junu.

Početkom mjeseca, sonda je uspješno sletjela na Mjesečev južni pol, u bazenu Aitken, golemom udarnom krateru koji je uvijek okrenut suprotno od Zemlje, prenosi Sky News.

Kineski naučnici predviđaju da će vraćeni uzorci uključivati ​​2,5 miliona godina staro vulkansko kamenje i drugi materijal za koji se nadaju da će odgovoriti na pitanja o geografskim razlikama na dvije strane Mjeseca.

Mjesečeva bliža strana - koja je uvijek okrenuta prema Zemlji - ravnija je i ima manje udarnih kratera. Daleka strana uvijek je okrenuta prema svemiru.

I gdje god ljudi bili na Zemlji, uvijek vidi istu stranu Mjeseca.

To je zato što mjesecu treba isto toliko vremena da se okrene oko vlastite osi koliko i da završi svoju mjesečnu orbitu oko naše planete.

Ovaj fenomen je poznat kao sinnrono plimno zaključavanje, pri čemu se Mjesec počeo okretati brže nego sada, ali je onda usporio i završio okrenut prema Zemlji kao sada, prema NASA-i (Američka agencija za svemirska istraživanja).

Uzorci će biti prebačeni u Peking, objavio je državna televizija CCTV, a analizirat će ih kineski i strani naučnici.

Kineski predsjednik Xi Jinping rekao je da je završetak misije "značajno postignuće" u nastojanju Kine da postane svemirska i naučna sila.