manifestacija sile

Putin ima ‘Pobješnjelog Maxa’ i ‘Terminatora’, lažni tenk koji se napuše, pa čak i pokretnu crkvu

Neka od ovih tehnika razvijena je na temelju novih ratnih iskustava koje su Oružane snage Rusije stekle u Ukrajini

Vojna izložba naoružanja i vojne opreme Army 2023 ili službenog naziva 9. međunarodni vojno-tehnički forum ‘Armija 2023’ održan je od 14. do 20. augusta u Patriot Parku u Kubinki, Moskovska oblast. Uporedno su bile još dvije aktivnosti: 11. moskovska konferencija o međunarodnoj sigurnosti te 2. međunarodni antifašistički kongres.

Na vojnoj izložbi predstavljeno je 28.000 vojnih i proizvoda dvojne namjene. Proizvode je izlagalo oko 1.500 ruskih te još 80 stranih obrambenih firmi. Kada je riječ o složenim sistemima ili teškoj tehnici usredotočenje je bilo na ruskim glavnim borbenim tenkovima, borbenim avionoma, sistemima artiljerije i protuzračne odbrane, krstarećim raketama i besposadnim zrakoplovnim letjelicama.

Neka od ove tehnike razvijena je na temelju novih ratnih iskustava koje su Oružane snage Rusije stekle tokom 'specijalne vojne operacije' u Ukrajini.

Pobješnjeli Max usred Rusije

Teška oklopna vozila imaju glavnu ulogu u rusko-ukrajinskom sukobu, a pokazala su se posebno korisnom i učinkovitom tokom ruske 'specijalne vojne operacije' u Ukrajini. Tako su u neposrednoj blizini glavnog ulaza bili postrojeni ruski glavni borbeni tenkovi T-90M, T-80BVM, T-72B3M i T-64M, kao i borbena vozila pješaštva BMP-1AM, BMP-2M ‘Berežok’, BMP-3 i BMPT-72 'Terminator 2'.

Na iskustvima iz Ukrajine tako je većina izloženih vojnih vozila imala dodatnu zaštitu od besposadnih letjelica, u vidu kaveza na kupoli i/ili protuoklopnih zaslona oko tijela vozila. Pored toga tenkovi T-72B3M, T-80BVM T-90M i T-14 'Armata' imali su različite inačice maskirnih navlaka 'Nakidka' koja bi trebala služit da se smanji optički i termalni odraz vozila. Tenk T-72 je imao na krovu kaveza kupole i novi sustav 'Triton’ namijenjen za onesposobljavanje kanala za vođenje i prijenos podataka na neprijateljskim FPV dronovima.

Posebno mjesto su imala sredstva namijenjena za zračni desant kao što su BMD-4M, BTR-MDM i modernizirani lovac tenkova ili laki tenk 2S25 Sprut-SD.

Ruske obrambene firme također su prikazale i proizvode koji tek trebaju ući u masovnu proizvodnju: tenk T-14 Armata, oklopna borbena vozila na platformi Kurganets-25: transporter B-10 i borbeno vozilo pješaštva B-11, oklopna vozila K-17 'Boomerang' i Z-STS 'Akhmat' kao i inačice višenamjenskih oklopnih vozila 'Tiger', 'Spartak' i 'Typhoon-K'.

Od oklopnih vozila Tiger-M posebno atraktivna je bila verzija 'Mad Max'. Ova modifikacija opremljena je montiranim oklopnim pločama koje štite kotače, vrata, rešetku frižidera, vjetrobransko staklo i haubu vozila od metaka i šrapnela malog oružja. Tiger-M ima masu 7,8 tona, opremljen je teškom strojnicom 'Kord' 12,7 mm ili strojnicom PKTM 7,62, kao i sustavom za stvaranje dimne zavjese 'Tucha'.

Kod oklopnih vozila 'Spartak' najbolje naoružana je bila verzija AMN-590911 s topom 57 mm SAZP-57 koja koristi protuzračni topnički sistem S-60 za uništavanje oklopnih ciljeva na zemlji.

Od noviteta još treba izdvojiti oklopno vozilo za izvlačenje T-16, poznato i kao 'Armata ARV' ili 'BREM-T', te unaprijeđeni oklopni transporter BTR-82A.

Rusi imaju i nove topničke sisteme

Topnički sistemi nisu bili brojni, vjerovatno, kako bi se istaknuli noviteti. Prva ruska haubica 2S43 'Malva' na točkovima u kalibru 152 mm po prvi puta je predstavljena široj javnosti. Domet joj je 24 kilometara. Namijenjena je za uništavanje zapovjednih mjesta, obrambenih struktura, artiljerije, raketnih i minobacačkih bitnica, sistema protuzračne odbrane, kolona oklopnih vozila i neprijateljske žive sile.

Od ostalih samohodnih haubica prikazane su modernizirane haubice 2S19 Msta-S i 2S31 Vena. Pored toga predstavljeni su sistem za upravljanje topničkom paljbom koji se temelji na sistemu Planshet-A i zvukovnom radaru 1B75E te besposadne izvidničke letjelice Orlan-10 i Orlan-30, koje ruske artiljerijske posade koriste za izviđanje i korekciju vatre.

Raketna artiljerija je predstavljala samohodni višecijevni lanser raketa Tornado, vučno topništvo haubica D-30A, a minobacače 120 mm model 2S12A.

Protuzračna odbrana od dronova

Ruski sistemi protuzračne odbrane su među vodećim u svijetu, a posebno su učinkoviti protiv dronova. Namijenjeni su za višeslojnu protuzračnu odbranu, a na izložbi su bili prikazani sistemi dugog dometa S-400 'Triumf‘ i Antey-4000; srednjeg dometa S-350E 'Vityaz' i Buk-M3 'Viking', dok sistemi kratkog dometa su 'Pancir' i 'Tor'.

Od prijenosnih sistema (MANPAD) vrlo kratkog dometa izloženi su bili 'Verba' i 'Igla-S'. Neki od njih, kao što su 'Pancir' i 'Tor' te 'Verba' namijenjeni su direktnom uništavanju neprijateljskih besposadnih letjelica.

Prvi puta je prikazan artiljerijski protuzračni odbrambeni siste kratkog dometa ZAK-23E na vozilu konfiguracije 8x8. Novi sistem protuzračne odbrane kombinira dva jednocjevna automatska topa ZU-23 kalibra 23 mm na oklopnom transporteru BTR-82A. Može ispaliti 3.500 metaka u minuti, a baražnom paljbom učinkovit je na daljinama do 2.500 metara i visine do 2.000 metara.

Također je po prvi put prikazan nadograđeni automatizirani sistem komande i nadzora Polyana-D4M1. Prethodno je Poljana ‘upravljala’ samo PZO raketnim sistemima dugog (S-300), srednjeg (Buk) i malog (Tor i Tunguska) dometa. Nadograđena inačica omogućuje upravljanje do 14 objekata istovremeno i pruža zaštitu za područje od 640.000 četvornih kilometara.

Leteći Terminator, helikopter najnovije generacije

Centralno mjesto od aviona je zauzimao MiG-35. Prikazan je cijeli niz najnaprednijih ruskih borbenih aviona, poput višenamjenskog lovca pete generacije Su-57E, te avioni Su-35, Su-34, Su-30 i MiG-29. Od helikoptera mogli su se vidjeti Mi-35, Mi-28, Mi-26, Mi-171Sh, Mi-8AMTSh-B ‘Terminator', Ka-52, Ka-32A11M i Ka-226T. Od ostale opreme prikazani su radar 55Zh6MME, radio-relejna stanica R-416GM te antenski modul R-431AM.

Po prvi put predstavljene su najnovije nevođene aciorakete S-8KL s kasetnom bojevom glavom, koja je ispunjena s 24 kumulativno-fragmentacijske bombice. Nova raketa može se ispaljivati iz standardnih lansera, kao i iz inteligentnog raketnog kontejnera B8V10-UV. Novi kasetni nevođeni projektil može se lansirati iz svih glavnih helikoptera i borbenih zrakoplova Rusije.

Također su predstavljene protutenkovske navođene rakete 9M123M i 9M123MF. Napredna raketa 9M123M nosi nadimak 'ubica oklopa' jer je sposobna probiti oklop debljine do 1.100 milimetara. Raketa 9M123M dizajnirana je za eliminaciju oklopnih ciljeva, uključujući napredne tenkove i drugu oklopnu opremu, a raketa 9M123MF je dizajnirana da pogodi neprijateljske vatrene tačke i utvrde, zajedno s oklopnim vozilima i trupama. Nove rakete mogu se postaviti na helikoptere, uključujući Mi-28NE.

Novi dronovi napdaju u 'roju', neki mogu lebdjeti i sedmicu

Bespilotne letjelice napravile su senzaciju tokom rata u Ukrajini, potaknuvši Rusiju da se usredotoči na proizvodnju besposadnih letjelica i sistema za elektroničko ratovanje protiv dronova.

Na izložbi je predstavljeno mnoštvo besposadnih letjelica desetina proizvodnih firmi, među ostalim Orion-E, Sirius, Inokhodets, Termit, Altius-RU, Forpost-R, Grom, Shershen. Možda najpoznatiji su dronovi kamikaze Lancet i Kub-E. Prema informacijama, proizvođač Lanceta firma Zala Aero sprema demonstraciju nove verzije drona koji radi u roju.

Roj predviđa grupu dronova koji rade zajedno na postizanju zajedničkih ciljeva. Imaju brojne prednosti, uključujući povećanu sposobnost preživljavanja na bojnom polju, povećanu točnost, bolju pokrivenost i prilagodljivost. Rojevi besposadnih letjelica mogu se koristiti za misije nadzora, gađanje neprijateljskih trupa i vojne imovine ili nadjačavanje neprijateljske protuzračne obrane.

Izviđački dron Supercam SX300H kombinira prednosti aviona i helikoptera. Dakle, može lebdjeti u zraku, a zatim brzo promijeniti položaj i letjeti poput aviona.

S druge strane, Gryphon-61T može lebdjeti u zraku do sedam dana, a najveća mu je opcija da se ne može hakirati. FPV dron Granat-PG je dizajniran za izvođenje napada pomoću protutenkovske granate PG-7VL, ima domet do 5 kilometara, maksimalnu brzinu od 140 km/h i nosivost do 1,6 kilograma korisnog tereta. Nadograđeni izviđački UAV400T opremljen je sustavom za ispuštanje četiri komada streljiva s oblikovanim nabojem mase 0,2 kilograma.

Sistemi za elektroničko ratovanje RB-504-E, 'Argument-2' i 'Argument-3', dizajnirani su za ometanje navigacijskih i kontrolnih sistema neprijateljskih dronova dok su Pole-21E i R-330Zh namijenjeni za protumjere na precizno vođeno streljivo.

Po prvi put predstavljeni su lanser mobilnog kompleksa ‘Yars’ i pokretački blok najnovijeg kompleksa ‘Avangard’.

RS-24 Yars-M je interkontinentalna balistička raketa dugačka 17,8 metara i teška 46 tona. Može se lansirati iz silosa ili mobilnog lansera i nosi teret od više bojevih glava koje mogu neovisno djelovati, što mu omogućuje gađati nekoliko ciljeva istovremeno. Neovisne bojeve glave su nosivosti između 150 i 500 kilotona po komadu. Domet Yars se proteže od 10.000 do 12.000 kilometara.

‘Avangard’ je hipersonična vođena bojeva glava koja se lansira na cilj pomoću interkontinentalne balističke rakete UR-100N UTTH/RS-28. Razvija brzinu oko 9,5 kilometara u sekundi (28 Macha). Predviđena je za svladavanje proturaketne obrane neprijatelja.

Pored njih, po prvi puta je predstavljeno modernizirano vozilo za dalekometno razminiranje ‘Listva’, koje treba osigurati prohodnost puteva za manevre raketnih jedinica pri izvršavanju borbenih zadaća.

Mete na napuhavanje koje lažiraju pravu tehniku

Inženjerijski roboti također su se pokazali ključnima na bojnom polju. Ovi roboti su unaprijeđeni prema iskustvima stečenim tokom 'specijalne vojne operacije'. Posebno su korisni s obzirom na to da obje strane u sukobu intenzivno koriste mine. Prikazani su roboti Pitbull i Partisan te za humanitarno razminiranje Uran-6 i MGR-4 'Šmel'.

U asortimanu malog oružja bilo je od jurišnih pušaka kao što su AK-12, AK-15 i AK-19 te ADS do snajperskih pušaka VKS, SV-98M, Bespoke Gun Raptor i Orsis T-5000; borbene puške ShaK-12; automatski bacač granata AGS-30, automat PPK-20, pištolj PLK te drugo.

Od ostalih sredstava još treba izdvojiti mete na napuhavanje koje lažiraju pravu tehniku, brojne simulatore te pokretnu crkvu. Radi se o vojnom vozilu-pokretna crkva. Vozilo prevozi šator na napuhavanje dimenzija 4x4 metara. Šator se napumpa vrlo brzo, u njemu se vojnici pomole, rasklopi se i spremni dalje za pokret. Dvojici za namjestiti i postaviti treba 10 minuta, dok za rasklopiti treba 15 minuta. Ovo u ruskim snagama nije potpuno novo, već od prije postoji mobilna crkva u zračno-desantnim jedinicama.

Municija za Putinov krvavi pir - još 1,8 miliona granata, projektila i mina

Glavni inozemni partneri na ovoj izložbi su bile zemlje: Bjelorusija, Vijetnam, Indija, Iran, Kina i Pakistan. Svi su oni predstavili nacionalno naoružanje i vojnu opremu.

Od svih njih treba izdvojiti Iran koji je predstavio niz svojih besposadnih letjelica, zajedno sa sistemima za elektroničko ratovanje i radio-izviđačkim sustavima. Konkretno, mogle su se vidjeti iranske besposadne letjelice Arash, Ababil-5 i Karrar, kao i sustav elektroničkog ratovanja Hunter-2 sposoban detektirati besposadne letjelice na udaljenosti do 200 kilometara.

Osim toga, na štandu se nalazila i besposadna letjelica Shahin, prva digitalna iranske proizvodnje. Opremljena je s pet elektroničkih motora, sposobna je biti u pokretu dva do tri sata, dosežući maksimalnu visinu leta od oko četiri kilometra. Iran je izložio i vođene bombe GB125, školski borbeni avion Yasin, čamce i protubrodski raketni sistem CM-300.

Prema novopotpisanim ugovorima, ruske trupe trebale bi u bliskoj budućnosti dobiti više od 2500 komada nove vojne opreme, kao i više od 1,8 miliona granata, projektila, mina i drugih vrsta municije.

Prema ruskom ministru obrane Sergeju Šojguu 'rusko naoružanje predstavljeno na forumu Army-2023 još je jednom pokazalo da nacionalna odbrambena industrija nipošto nije inferiorna vojno-industrijskom kompleksu NATO-a. Zapravo, ukrajinske vojne postrojbe naoružane oružjem NATO-a nisu uspjele nadmašiti ruske snage'. Nastavio je ‘da se pokazalo da je zapadna široko reklamirana tehnologija zapravo daleko od besprijekorne. U to se možete uvjeriti i sami gledajući izložbu zarobljenog NATO oružja u Ukrajini'.

Od zarobljenog oružja napravili izložbu

Postavljanje zarobljene tehnike počelo je u augustu prošle godine i u toku godinu dana prikupljeno je 870 komada naoružanja i vojne tehnike, pri čemu je i dio ukrajinske proizvodnje, u prvom redu modernizirani tenk T-64 i T-72 AMT, oklopni transporteri BTR-3E i BTR-4E, oklopna vozila ‘Varta’, ‘Kozak-2’ i ‘Triton-01’ te patrolni čamci Kalkan-P i UMS-1000.

Od NATO naoružanja tako se na snimkama mogu vidjeti spaljeno australijsko oklopno vozilo ‘Bushmaster’, američki oklopni transporteri M-113, oklopno vozilo HMMWV 1151, švedsko borbeno vozilo pješadije CV9040, francuski laki tenk AMX-10 RCR, finsko oklopno vozilo XA-180 PASI te češki BMP-1, pišu 24sata.

Također su izložena britanska oklopna vozila ‘Husky’, ‘Mastiff’ i AT-105 ‘Saxon’. Drugi dio zarobljenog naoružanja je postavljen u unutrašnjem dijelu, tako su se mogle vidjeti turske besposadne letjelice Bayraktar TB-2 i Herch, kineske Matrice-200, Phatom IV, Sky Walker X8 i Spark, latvijska Penguin, ostaci ukrajinskog taktičkog projektila Tačka-U, južnoafričko vozilo Mamba Mk2, britansko sanitetsko vozilo AT-105 ‘Saxon’, vučna haubica M777, njemački sistem za razminiranje 'MineWolf', austrijsko vozilo 'Pinzgauer 712M', američki protuoklopni sistem 'Javelin', ukrajinski 'Korsar', švedski 'Carl-Gustaf' i britansko-švedski NLAW, američki protuzračni sistem 'Stinger', američka strojnica M2 'Browning', te brojni radio-uređaji, mine, minobacači, puške i pištolji iz različitih zemalja.