Ako ste ovosedmični spektakl u Zastupničkom domu američkog Kongresa smatrali zadivljujućim i više nego zbunjujućim, zamislite kako je to izgledalo za narod Ukrajine.
Njihova borba na život i smrt da odbrane svoju zemlju od ruske invazije riskira još jednu patnju te demoralizirajući i opasan udarac kao rezultat zapanjujućih unutarnjih sukoba Republikanske stranke u Sjedinjenim Američkim Državama, piše CNN.
Uznemirenje u Kijevu
Kao što je sada dobro poznato, grupa krajnje desničarskih zakonodavaca smijenila je sada već bivšeg predsjednika Zastupničkog doma Kevina McCarthyja u utorak navečer.
To se desilo nekoliko dana nakon što ih je on spriječio da "zatvore" vladu postizanjem dogovora s demokratama Zastupničkog doma o privremenom finansiranju za 45 dana.
Taj sporazum kasno u subotu navečer izostavio je hitno potrebna vojna sredstva za Ukrajinu. Ukrajinci su reagirali uznemireno i to prije nego što je McCarthy svrgnut s prijestolja, a predsjednička stolica ostala prazna, s neizvjesnim izgledima o podršci Ukrajini kao rezultat gotovo neshvatljivih političkih igara u Washingtonu.
Na pitanje CNN-a u Kijevu, Olha Hrubryna (60) rekla je da je pratila događaje na Capitol Hillu.
"Mislim da je to grozno, jer sigurnost naših ljudi ovisi o finansijskoj podršci. Borit ćemo se do posljednjeg, naravno, ali nedostatak podrške znači puno gubitaka", kaže ona.
Volodymyr Kostiak, ukrajinski vojnik, nazvao je sve to političkim igrama vezanim uz američke predsjedničke izbore 2024., rekavši za CNN:
“Mi, Ukrajinci, taoci smo ovog procesa.”
Mračna slika
Ukrajinske novinske kuće pokušale su objasniti ovu posljednju krizu u vrijeme kada horizont počinje izgledati prilično mračno.
Dok se Kongres zapetljao u "MAGA ludilo" (MAGA - Make America Great Again, "Učinimo Ameriku ponovo velikom", izborni slogan glavnog republikanskog kandidata Donalda Trumpa), Slovačka, članica NATO-a i Evropske unije, dala je pobjedničkom mjesto na parlamentarnim izborima populističkom proruskom kandidatu Robertu Ficu.
On je obećao da neće poslati “nijedan metak” u Ukrajinu ako uspije formirati koaliciju kao novi premijer.
"Sada se vidi dno", rekao je slikovito admiral Rob Bauer iz Kraljevske nizozemske mornarice, predsjedavajući Vojnog odbora NATO-a.
Ukrajinci su se žestoko borili da odbrane svoju zemlju i teško je zamisliti da će to ikada prestati. No, izgledi za pobjedu smanjili bi se ako SAD povuče svoju podršku.
A poraz Ukrajine predstavljao bi i poraz i za NATO, SAD i demokratski svijet.
Ruska pobjeda ne bi samo osnažila ruskog predsjednika Vladimira Putina, koji je u više navrata "telegrafirao" svoje želje za "rekonstitucijom" bivšeg Sovjetskog Saveza, pa čak i većeg Ruskog Carstva.
Ona bi također ohrabrila druge autokracije – poput Kine – da silom prošire svoje granice.
Putinov plan
Koliko god je rat bio loš za Rusiju, koja je očekivala brzu pobjedu, ovaj novi razvoj događaja ulazi u Putinove planove - planove u koje smo dugo sumnjali, ali sada ih je potvrdio njegov portparol.
Dmitrij Peskov iz Kremlja opisao je scenarij:
"Umor od ovog sukoba porast će u raznim zemljama, uključujući SAD. Umor će dovesti do fragmentacije političkog establišmenta."
Putin računa na podijeljene SAD, s bivšim predsjednikom Trumpom, koji je proglasio Putina “genijem” dok je ruski lider krenuo aneksirati dijelove Ukrajine, koji nikada nije izgovorio nijednu negativnu riječ o ruskom autokrati dok je bio na vlasti i koji potiče antipatiju prema Ukrajini, pitanjima o cijeni podrške.
Ipak, Evropska unija pokušava smiriti strahove Kijeva.
Ministri vanjskih poslova EU otputovali su u Kijev ove sedmice održavši svoj prvi sastanak van EU u znak trajne podrške.
Najviši vanjskopolitički zvaničnik EU, Josep Borrell, poručio je:
"Da vidimo šta će se dogoditi u SAD. Međutim, s naše strane, mi ćemo nastaviti povećavati našu podršku."
Predsjednik SAD Joe Biden također je ponudio uvjeravanja, ali bez sumnje postoji razlog za zabrinutost.
Politička previranja i rastući ekstremizam, koji sada zahvata Republikansku stranku, mogli bi "otrovati" američku podršku.
A najveći dio vojne pomoći dolazi iz Washingtona. To je zato što SAD ima daleko najveći vojni arsenal na svijetu.
Okrutnost režima
Unatoč tome, kao što je primijetio dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju i kolumnist New York Timesa Paul Krugman, tvrdnje protivnika pomoći da SAD previše troši u Ukrajini i da to na neki način utječe na potrošnju na drugim područjima, ne vrijede.
Ukupna američka pomoć Ukrajini iznosi manje od jedne trećine jednog postotka (0,03%) BDP-a i manje od 5% budžeta za odbranu.
Krugman tvrdi da je pravi razlog zašto se krajnja desnica protivi pomoći Ukrajini taj što oni, najodaniji obožavatelji Trumpa, “okrutnost i represiju Putinovog režima vide kao osobine vrijedne divljenja koje bi Amerika trebala oponašati”.
Ne zna se koliko republikanaca u Kongresu misli da bi SAD trebale oponašati Putina. Ali, nema sumnje da američki krajnje desničarski nacionalisti to misle.
Samo nekoliko dana nakon što je Putin pokrenuo invaziju na Ukrajinu, s velikim dijelom svijeta zgroženim invazijom koja se odvijala, "bijeli nacionalisti" održali su svoju Prvu američku političku akcijsku konferenciju (AFPAC).
Njihov sastanak počeo je pljeskom ruskom predsjedniku, a delegati su uzvikivali: “Putin! Putin!"
Ono što će se događati u Washingtonu u danima, sedmicama i mjesecima koji su pred nama, uveliko će utjecati na sudbinu Ukrajine i ishod najvećeg oružanog sukoba u Evropi od Drugog svjetskog rata.