moglo je drugačije

Putinova paranoja spriječila ga je da upozorenje shvati ozbiljno. Nevjerovatno je šta je izjavio nakon što su mu SAD dale informaciju o napadu

Islamska država preuzela je odgovornost za napad na popularnu koncertnu dvoranu u blizini Moskve u petak, ali Kremlj te navode nije potvrdio, a Federalna služba bezbjednosti (FSB) saopćila je da su "teroristi imali namjeru da pređu granicu Rusije i Ukrajine i da su imali kontakte na ukrajinskoj strani".

Teroristička grupa preuzela je odgovornost za napad u kratkom saopćenju koje je u petak objavila novinska agencija Amak, povezana sa ISIS-om, na Telegramu. Nisu pružili dokaze koji bi potkrepili tvrdnju. Dan nakon napada, islamisti su se ponovo oglasili i rekli da je "napad izveden u kontekstu nemilosrdnog rata između Islamske države i zemalja koje se bore protiv islama".

Najsmrtonosniji teroristički napad na Moskvu u modernoj historiji uslijedio je manje od nedjelju dana nakon što je predsjednik Vladimir Putin pobijedio na predsjedničkim izborima velikom većinom i obezbijedio sebi još jedan mandat, pojačavajući svoju kontrolu nad zemljom kojom upravlja više od 20 godina.

Ranije ovog mjeseca, američka ambasada u Rusiji saopćila je da "prati izveštaje da ekstremisti uskoro planiraju da ciljaju velika okupljanja u Moskvi", uključujući koncerte. Ambasada je prije dvije nedjelje upozorila građane SAD da izbjegavaju velika okupljanja. U petak, nakon izvještaja o terorističkom napadu, savjetovano je američkim građanima da ne putuju u Rusiju.

Počevši od novembra, postojao je stalan priliv obaveštajnih podataka da je ISIS-K odlučan da napadne u Rusiji, prema dva izvora upoznata sa informacijama.

ISIS-K je skraćenica za ISIS-Korasan, podružnicu terorističke organizacije koja je aktivna u Afganistanu i okolnom regionu.

Portparolka američkog Savjeta za nacionalnu sigurnost Adrienne Watson rekla je da je američka vlada imala informacije o planiranom terorističkom napadu u Moskvi – potencijalno usmjerenom na velika okupljanja, uključujući koncerte – i da je to ono što je navelo State department da izda javno saopćenje.

"Vlada SAD je takođe podjelila ove informacije sa ruskim vlastima u skladu sa svojom dugogodišnjom politikom 'dužnosti upozorenja'", rekla je Watson.

Putin je u govoru u utorak ocijenio američka upozorenja kao "provokativna", rekavši da "ovi postupci liče na direktnu ucjenu i namjeru da se zastraši i destabilizuje naše društvo".

On je rekao da "neprijatelj neće uspjeti u zastrašivanju ruskog naroda".

"Nedavno sam rekao da je neprijatelj riješio da zastraši ruski narod, multinacionalnu zajednicu Rusije. To se nikada nije desilo, niti će se desiti. Pokušaji neprijatelja da zastraše Ruse imaju suprotan efekat", poručio je tad Putin.

Samo u martu, ruske vlasti su osujetile nekoliko incidenata vezanih za ISIS, navodi RIA Novosti. Agencija je 3. marta izvjestila da je šest pripadnika ISIS-a ubijeno u protivterorističkoj operaciji u Inguškom Karabulaku; 7. marta je saopćeno da su sigurnosne službe otkrile i „neutralisale“ ćeliju zabranjene organizacije Vilaiat Korasan u regionu Kaluge, čiji su članovi planirali napad na sinagogu u Moskvi; a 20. marta je rečeno da je priveden komandant borbene grupe ISIS-a.

Američki zvaničnik rekao je u petak da Vašington nema razloga da sumnja u tvrdnju ISIS-a da je ona odgovorna za najnoviji napad.