Zdravlje

Rano dijagnosticiranje bolesti ubrzo će vršiti WC školjke

Budućnost medicine mogla bi započeti u toaletu, a radiolog sa Stanforda Sanjiv Gambhir i njegova laboratorija čini se, otvorili su novi put, piše Smithsonian. Razvili su i testirali pametni WC koji analizira mokraću i izmet korisnika kako bi se utvrdile nepravilnosti koje mogu signalizirati određene bolesti, infekcije ili čak određene vrste karcinoma kao kolorektalni ili urološki karcinom.

“Znamo da se čini čudnim, ali kako se ispostavilo, naš analni otisak je jedinstven”, kazao je u saopćenju za javnost dr. Gambhir, stariji autor ove studije objavljene u časopisu Nature Biomedical Engineering.

Ako vam je ideja o takvome skeniranju neugodna, naučnici kažu da se tehnologija koristi samo kao alat za usklađivanje korisnika sa njihovim podacima, a niko, ni ljekar, ni korisnik, neće pregledavati skeniranje.

“Pametni toalet” je niz naprava koje su naučnici priključili na običnu WC školjku. Za one koji stoje, kamere će mjeriti brzinu, protok i trajanje struje urina. WC automatski šalje podatke u sistem za pohranu i može koristiti algoritme za prepoznavanje abnormalnosti u uzorcima.

Ovaj je projekt jedan od najnovijih primjera kako naučnici koriste umjetnu inteligenciju za generiranje dijagnoza. Uređaj još nije savršen, rezultati nisu dovoljno precizni za svakodnevnu upotrebu, a troškovi su još previsoki.

Ali pametna WC školjka je u svakom slučaju dosljedan izvor podataka. Pametni toalet je savršen način korištenja izvora podataka koji se obično zanemaruju, zaključuju stručnjaci.